Film: Sully: Zázrak na rieke Hudson (2016)

V januári 2009 sa svet stal svedkom „zázraku na rieke Hudson“, keď kapitán Sully Sullenberger núdzovo pristál s poškodeným lietadlom na rieke Hudson pretekajúcej mestom New York a zachránil tak život 155 pasažierov na palube. Hoci verejnosť a médiá hovorili o výnimočnom čine, ktorý demonštroval jeho letecké schopnosti, prebiehajúce vyšetrovanie hrozilo zničením jeho povesti a kariéry.

Movie Sully Miracle on the Hudson 2016

Dej filmu

Pilot Sully vzlieta s lietadlom z newyorského letiska, no krátko po štarte sa lietadlo dostane do konfrontácie s veľkým kŕdľom vtákov. Výsledkom je poškodenie oboch motorov lietadla. Piloti začnú vyhodnocovať aktuálnu situáciu, ale čas hrá proti nim.

Z riadiacej veže navrhujú pristátie na niektorom z dvoch blízkych letísk. Pilot Sully a jeho kolega vidia situáciu inak. Lietadlo rýchlo klesá k zemi a pokus o štandardné pristátie by skončil katastrofou. Preto sa rozhodnú o manéver, ktorým pristanú na rieke Hudson.

Pristátie dopadne úspešne a napriek dvadsaťstupňovým mrazom sú s pomocou ďalších odvážnych výkonov, zachránení všetci pasažieri lietadla. Ľudia a médiá hovoria o zázraku a o hrdinskom výkone pilota.

Pre skromného Sullyho sa v tomto momente všetko len začína. Je konfrontovaný s vyšetrovaním zo strany leteckej spoločnosti a situácia pre neho nevyzerá veľmi dobre. Letecké simulátory naznačujú, že zlyhal on ako pilot, a že mal byť schopný bezpečného pristátia na letisku.

Napínavé, inteligentné, pútavé a veľmi dobre zahrané stvárnenie skutočnej udalosti z roku 2009.

Dráma / Historický / Životopisný

USA, 2016, 96 min

Názov v iných jazykoch: Sully: Zázrak na řece Hudson / Sully: Miracle on the Hudson / Sully

Réžia: Clint Eastwood;

Hrajú: Tom Hanks, Aaron Eckhart, Laura Linney, Mike O’Malley, Anna Gunn, Jamey Sheridan, Ann Cusack, Molly Hagan, Holt McCallany, Chris Bauer;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota a intimita: Bozk na Sullyho líce od mladej ženy s návrhom od jej matky.
Násilie a brutalita: 
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 
1x nadávka “blbci”. Asi 4x branie božieho mena nadarmo v rôznych podobách.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: 
Scéna s popíjaním v bare s narážkami opilcov.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Pád lietadla na mesto v Sullyho sne.
Iné: 
Vhodnosť pre deti od: 
12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.