Film: Most / The Bridge (2003)

Most je film o jednoduchých medziľudských vzťahoch a veľkej obete. Hlavnými postavami sú Láďa a jeho otec. Začiatok filmu sa odohráva vlastne na konci – pri spomienkach otca na syna.

film most

Dej filmu

Je fascinujúce ako v priebehu krátkeho času (film trvá zhruba pol hodinu) je ukázané množstvo vzťahov, ich premenlivosť, bohatá zmes emócií a životných osudov.

Centrálna udalosť sa odohráva na mieste kde pracuje Láďov otec. Láďa prehovoril svojho otca, aby ho zobral do práce. Vzťah Láďu so svojim otcom je naplnený veselosťou a radosťou aj z malých vecí.

Táto radosť sa prelína dejom od začiatku filmu. Láďov otec pracuje na zdvíhacom železničnom moste, ktorý obsluhuje. Popod most tečie rieka po ktorej jazdia lode, preto musí zabezpečovať jeho dvíhanie a spúšťanie.

Keď prídu na miesto, otec ide do ovládacej kabíny a Láďa zostáva pri rieke chytať ryby. Po rieke ide loď a preto Láďov otec dvíha most hore. Avšak predčasne sa blíži vlak, čo si ako prvý všimne Láďa a preto, keď otec nepočuje jeho krik, rozhodne sa Láďa sám nejako spustiť most, lenže pri tom spadne do šachty, kde je mechanizmus na spúšťanie mosta.

Láďov pád do šachty videl aj jeho otec, ale vlak je už natoľko blízko, že sa musí rozhodnúť či zachráni Láďu a vo vlaku zahynie množstvo ľudí alebo obetuje svojho syna pri tom ako zapne spúšťanie mosta.

Krátkometrážny / Dráma
USA / Česko, 2003, 29 min
Réžia: Bobby Garabedian
Hrajú: Linda Rybová, Vladimír Javorský, Ladislav Ondřej, Ester Geislerová, Klára Issová;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Narkomanka pripravujúca si dávku drogy. Pár krát fajčenie.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Scéna, kde otec obetuje svojho syna, aby zachránil ľudí vo vlaku.
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.