Film: V moci diabla / The Exorcism of Emily Rose (2005)

Film sa opiera o skutočný príbeh nemeckej študentky Anneliese Michel (1952-1976). Oproti skutočnosti sú v príbehu urobené isté zmeny, to však neuberá na kvalite tohto najlepšie spracovaného filmu s tematikou exorcizmu.

Movie_Exorcism_of_Emily_Rose_2005_Anneliese_Michel

Dej filmu

Emily je zbožné dievča, ktoré prijali na univerzitu. Od istého okamihu sa začnú v jej živote diať zvláštne veci. V určitých momentoch pociťuje pach po spálenine, veci sa okolo nej samovoľne pohybujú a neskôr stráca kontrolu i nad svojim telom.

Rodina Emily požiada o pomoc kňaza Moora. Ten sa nakontaktuje na psychiatra doktora Cartwrighta, aby spoznal názor odborníka na tento prípad. Otec Moore po dohode s Emily začína rituál vyháňania diabla. Ten je, ale neúspešný. 

Otec Moore sa kvôli okolnostiam exorcizmu dostáva do väzby. Celý súdny proces, ktorý nasleduje je zaujímavý tým ako jednotlivé strany sporu argumentujú. Celý prípad zostáva veľmi nejasným, tajomným a plným otáznikov napriek snahe o vedeckú racionalitu.

Otec Moore pred súdom prečíta list od Emily. V ňom je uvedené, že po istom pokuse o exorcizmus ju po pár hodinách hlbokého spánku zobudil hlas volajúci jej meno. Bola to Božia Matka, ktorá jej povedala, že Nebo nie je slepé k jej utrpeniu. Panna Mária jej ponúkla, že môže ísť s ňou v pokoji oslobodená od svojho tela alebo môže zvoliť pokračovanie – bude veľmi trpieť, ale skrze ňu uvidia mnohí, že duchovný svet je skutočný. Voľba bola na Emily.

Horor / Dráma / Mysteriózny
USA, 2005, 113 min
Réžia: Scott Derrickson
Hudba: Christopher Young
Hrajú: Laura Linney, Campbell Scott, Tom Wilkinson, Jennifer Carpenter, Joshua Close, Colm Feore, Kenneth Welsh, JR Bourne, Mary Beth Hurt, Shohreh Aghdashloo, Henry Czerny, Aaron Douglas, Chelah Horsdal;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Niekoľko scén, kde je Emily posadnutá diablom obsahujúcich hrozivý krik, sebapoškodzovanie a iné agresívne prejavy.
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 18

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.