Film: V moci diabla / The Exorcism of Emily Rose (2005)

Horor / Dráma / Mysteriózny
USA, 2005, 113 min
Réžia: Scott Derrickson
Hudba: Christopher Young
Hrajú: Laura Linney, Campbell Scott, Tom Wilkinson, Jennifer Carpenter, Joshua Close, Colm Feore, Kenneth Welsh, JR Bourne, Mary Beth Hurt, Shohreh Aghdashloo, Henry Czerny, Aaron Douglas, Chelah Horsdal;

Film je založený na skutočnej udalosti nemeckej študentky Anneliese Michel (1952-1976). Oproti skutočnosti sú však v príbehu urobené isté zmeny, na prvý pohľad najviditeľnejšia zmena je, že príbeh je vsadený do amerického prostredia, zatiaľ čo skutočná udalosť sa odohrala v Nemecku.

Dej filmu
Emily Rose je dobré, zbožné dievča, ktoré prijali na univerzitu. Prvý krát sa začnú diať čudné veci v jej živote raz v noci, keď zostane sama na internáte, pretože jej spolužiačky odišli domov. Útoky diabla začali tým, že cítila pach ako po spálenine, veci sa okolo nej samovoľne pohybovali, neskôr sa zlý duch zmocnil jej tela a začal s ňou proti jej vôli manipulovať. Neskôr sa tieto javy stále viac stupňovali a prenasledovanie bolo častejšie a intenzívnejšie.

Keď bolo Emily stále horšie a horšie, prišla zo školy domov a na univerzitu sa už nevrátila. Rodina vtedy požiadala o pomoc kňaza otca Moora. Ten sa nakontaktoval na jedného známeho lekára – psychiatra doktora Cartwrighta, aby spoznal názor odborníka na tento prípad. Otec Moore po dohode s Emily začali rituál vyháňania diabla, ale ten nebol úspešný. Zlí duchovia Emily rôznymi spôsobmi týrali a ničili jej telo až kým nezomrela vo veku 19 rokov.
Následne sa otec Moore dostal do väzby, pretože svojim prístupom, tým že Emily na jeho radu podstupovala rituál exorcizmu namiesto odporučenej liečby lekára, mal zapríčiniť Emilinu smrť. Celý súdny proces je zaujímavý tým ako argumentujú obidve strany (obžaloba a obhajoba a ich svedkovia) a aké nedostatky tieto argumenty a vedecké dôkazy majú, napriek tomu aké kapacity ich predkladajú. Výsledkom je, že celý prípad zostáva veľmi nejasným, tajomným a plným otáznikov. Keďže Emily bola dobré, zbožné dievča, prečo Boh dopustil to čo sa jej stalo? Prečo dopustil, aby sa jej zmocnili démoni a zomrela? Otec Moore pred súdom prečítal list, ktorý po sebe zanechala. V ňom je uvedené, že po jednom pokuse o exorcizmus odniesli Emily do izby, kde ju po pár hodinách hlbokého spánku zobudil hlas volajúci jej meno. Bola to Božia Matka, ktorá jej povedala, že Nebo nie je slepé k jej utrpeniu. Pýtala sa Panny Márie prečo tak trpí? Ona jej odpovedala, že môže ísť s ňou v pokoji oslobodená od svojho tela alebo môže zvoliť pokračovanie – bude veľmi trpieť, ale skrze ňu uvidia mnohí, že ríša duchov je skutočná. Voľba bola na nej. Emily sa rozhodla pokračovať v utrpení.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od:

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment