Film: Za tabulí / Beyond the Blackboard (2011)

Neskúsená 24-ročná učiteľka na samom začiatku svojej kariéry. Čaká ju neľahká úloha – prekonať strach aj predsudky, aby zmenila životy detí bez domova, ktoré sa zhromažďujú v jej provizórnej triede v útulku situovanom pri železnici.

Film_Za_tabuli_2011

Dej filmu

Keď Stacey nastúpi do svojej prvej učiteľskej práce v Salt Lake City, je ohromená. Je v triede, ktorej sa hovorí Škola bez mena. Nachádza sa v útulku pre bezdomovcov. Pri jej práci jej chýbajú dokonca aj základné pomôcky, ako sú lavice a knihy.

Nevzdá sa a odváži sa napriek nepriazni osudu vytrvať. Svojim 6- až 12-ročným žiakom chce pomôcť vymaniť sa zo začarovaného kruhu, v ktorom sa pohybujú ich rodiny zo sociálne znevýhodneného prostredia. Oporou je jej milujúci manžel a vlastné deti.

V jednej etape svojho života dokonca prichýlia do rodiny jedno z dievčat, ktorého otec bol vyhodený z útulku. Príbeh je krásnou ukážkou toho ako dobrý učiteľ milujúci svojich žiakov vie získať svojich zverencov aj pre veľké ciele. Srdcervúci príbeh podľa skutočnej udalosti!

Životopisný / Dráma
USA, 2011, 95 min
Réžia: Jeff Bleckner;
Hrajú: Emily VanCamp, Steve Talley, Timothy Busfield, Julio Oscar Mechoso, Nicki Aycox, Kiersten Warren, Treat Williams, Paola Andino, Luce Rains;

.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:

Násilie a brutalita: 

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 

Alkohol/Drogy/Fajčenie: 2x fajčenie malého chlapca. Muž vyhodený z útulku za opitosť.

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: 

Iné: 1x hádka rodičov. Viac krát drzé správanie žiakov voči učiteľke.

Vhodnosť pre deti/mládež od: 12
Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.