Film: Hichki (2018)

Krásny a inšpiratívny film o indickej učiteľke trpiacej Tourettovým syndrómom, ktorá vďaka svojej bojovnosti a cieľavedomosti prekonáva nástrahy nielen svojej choroby, ale najmä svojho okolia zahlteného predsudkami a pýchou. Film, ktorý nielen rozplače, ale aj pobaví.

Movie-Hichki-2018

Dej filmu

Naina už dlho túži pracovať ako učiteľka. Chodí z pracovného pohovoru na pohovor, ale stále sa stretáva s odmietnutím. Problémom sú predsudky voči nej, kvôli Tourretovmu syndrómu, ktorým trpí a ten u nej vyvoláva pohybové a zvukové tiky zvlášť v stresových situáciách.

Napokon získava miesto v prestížnej škole, ktorú sama absolvovala. Hlavný dôvod prečo miesto dostáva je uvoľnená pozícia učiteľa v najproblémovejšej triede, odkiaľ už niekoľko pedagógov odišlo. Trieda je plná detí z miestneho slumu. Sú známe drzým a zlomyseľným správaním.

Naina napriek zlému správaniu detí z 9.F a napriek skepticizmu ostatných učiteľov, vidí vo zverených deťoch skryté talenty a ľudí schopných byť plnohodnotnými adeptami na ďalšie štúdium.

Naina je odhodlaná usilovne pracovať na formovaní a namotivovaní týchto detí vhodným pedagogickým prístupom. Musí však prekonať množstvo prekážok a ťažkých situácií. Je rozhodnutá nevzdať sa a jej viera v dobro a dary ukryté v každom človeku, prinášajú svoje ovocie.

Dráma / Komédia
India, 2018, 116 min
Réžia: Siddharth Malhotra;
Hrajú: Rani Mukherjee, Shivkumar Subramaniam, Neeraj Kabi, Hussain Dalal, Vikram Gokhale, Asif Basra, Rohit Saraf, Harsh Mayar;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita: Problémové správanie viacerých žiakov v škole vrátane pravidelných bitiek.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Fajčenie viacerých chlapcov v úvodných fázach filmu.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Viac krát drzé a zlomyseľné správanie voči učiteľke a ďalším ľuďom zo strany problémových žiakov.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.