Film: Skryté čísla / Hidden Figures (2016)

Skutočný príbeh o Katherine Johnson, Dorothy Vaughan a Mary Jackson, troch afroameričankách, ktoré pracovali v NASA. Ich práca bola kľúčovou pri úspešnosti prvých misií do vesmíru zo strany USA. Film poukazuje na rasovú segregáciu, ktorá v tej dobe stále prevládala aj v takých inštitúciách ako bolo NASA.

movie hidden figures 2016

Dej filmu

Katherine, Dorothy a Mary sú tri priateľky, ktoré pracujú na vesmírnych programoch NASA. Ich práca je nedocenená zvlášť pre ich príslušnosť k černošskému etniku. Sú konfrontované s pohŕdaním zo strany bielych, ktorí im dávajú najavo, že ich vnímajú ako ľudí druhej kategórie.

Vďaka svojim darom a usilovnosti však ukážu, že ani čierne ženy nemusia byť niečo menej, ale môžu v mnohom prekonať aj bielych mužov, ktorí určovali pravidlá v danej dobe. Výpočty týchto troch žien pomohli vyslať napríklad astronauta Johna Glenna na obežnú dráhu a pomohli mu tiež dostať sa úspešne späť na Zem.

Významne pomohli v súboji o dobývanie vesmíru medzi USA a Sovietskym zväzom. Trojica černošských matematičiek prispela okrem iného k búraniu rasových predsudkov a predsudkov voči ženám a stali sa inšpiráciou pre ďalšie generácie.

Dráma / Životopisný / Historický
USA, 2016, 127 min
Réžia: Theodore Melfi;
Hrajú: Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monáe, Kevin Costner, Jim Parsons, Kirsten Dunst, Mahershala Ali, Glen Powell, Aldis Hodge, Kimberly Quinn, Olek Krupa, Ken Strunk;

.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Jeden krát bozkávanie zaľúbencov a jeden krát bozkávanie manželov.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Pár krát vyslovenie “panebože”, “kristepane” alebo “sakra”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pár krát fajčenie mužov v NASA.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Jeden krát dvojzmyselná narážka na černocha, “ktorý by to chcel robiť od rána do večera”. Viac krát pohŕdanie černochmi.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.