Film: A Hidden Life / Ein verborgenes Leben (2019)

Do jednoduchého, ale krásneho života mladej rodiny zasiahne vojna. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že rodina je príliš ďaleko od reality Druhej svetovej vojny, chápadlá vojnového besnenia zničujúco zasiahnu aj rodinu ukrytú medzi Alpami.

Movie_A_Hidden_Life_2019

Dej filmu

Franz Jägerstätter žije so svojou milovanou manželkou a deťmi v rakúskej dedine Radegund, ktorá sa nachádza uprostred malebných Álp. Tvrdá práca sa strieda s radovánkami života.

Statok, kde žijú je uchránený od najväčších hrôz Druhej svetovej vojny. Nie je však uchránený od povolávania mužov do boja v službách hitlerovskej Tretej ríše. Franz odmieta nastúpiť na vojnu, lebo je to v rozpore s jeho svedomím. Najskôr je rodina tvrdo konfrontovaná s dištancovaním sa zo strany ich okolia, ktoré považuje kolaboráciu s nacistami za prirodzenú a správnu službu vlasti.

Situácia sa napokon vyhrotí a Franza zatýkajú. Je podrobený výsluchom a týraniu. Odmieta prehodnotiť svoj postoj, aby sa vyhol hroziacemu najvyššiemu trestu. Namiesto toho vytrváva vo viere v posvätnosť a nedotknuteľnosť ľudského života.

Dráma / Životopisný / Vojnový / Historický
Nemecko / USA, 2019, 174 min
Réžia: Terrence Malick;
Hrajú: August Diehl, Valerie Pachner, Matthias Schoenaerts, Michael Nyqvist, Bruno Ganz;

.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Pár krát vášnivé bozkávanie sa manželov.
Násilie a brutalita: Viac krát bitka.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.