Film: Příběh Dorothy Day / Entertaining Angels: The Dorothy Day Story (1996)

Hostenie anjelov: Príbeh Dorothy Dayovej je životopisný príbeh o žene s veľkou túžbou pomáhať ľuďom. Toto jej nastavenie ju previedlo od ľavicových teórií až do Katolíckej cirkvi. Práve v Cirkvi našla skrz prizmu lásky skutočný zmysel a energiu pre pomáhanie núdznym a opusteným.

Andele nadeje Dorothy Day

Dej filmu

Dorothy Day žila v mladosti bohémskym životom feministickej bojovníčky za práva žien. Popri verejných protestoch, ktorým sa venovala ju neobchádzali ani rôzne nočné pitky s podivnými pseudointelektuálmi, ani ľúbostné romániky, ktoré boli žiaľ bez akejkoľvek perspektívy.

Veľkým duševným zranením bolo pre Dorothy zabitie vlastného dieťaťa potratom na výzvu otca dieťaťa. Uvedomí si aká bola hlúpa a začína viac premýšľať o živote. Odchádza na vidiek k pobrežiu, kde sa stretáva so starým priateľom Forsterom. Rozhodne sa pre spolužitie s ním a po čase sa im narodí dcérka.

V tomto prostredí prichádza do kontaktu s katolíckou rehoľnou sestrou starajúcou sa o chudobných. Dorothy je očarená láskavosťou, jednoduchosťou a obetavosťou, ktorú v katolíckej komunite zažíva.

Z ľavičiarky sa postupne stáva praktizujúca katolíčka napriek útokom a zosmiešňovaniu zo strany voľnomyšlienkárskych, anarchistických a ateistických známych. Dorothy nechce, aby jej dieťa žilo bezcieľne ako donedávna žila ona sama a preto dá dcéru pokrstiť a chce ju vychovávať v katolíckej viere.

Po čase odchádza späť do mesta. V konfrontácii s veľkou biedou, ktorá tam vládne sa rozhodne pre službu biednym. Neraz až zázračne získava prostriedky na fungovanie jej dobročinnej organizácie.

Dorothina angažovanosť pritiahne množstvo dobrovoľníkov a obetavcov, ktorí sa zapoja do jej veľkolepého diela. Jej úsilie pomôže za celé roky obrovskej mase ľudí v núdzi.

Samozrejme nebolo to bez ťažkostí a bez kladenia polien pod jej nohy aj zo strany tých, od ktorých to najmenej očakávala.

Dráma / Životopisný
USA, 1996, 110 min
Réžia: Michael Ray Rhodes;
Hrajú: Moira Kelly, Martin Sheen, Lenny von Dohlen, Melinda Dillon, Heather Graham;

Po zapnutí titulkov je pre preklad do slovenčiny, potrebné kliknúť na ozubené koliesko -> Titulky -> Automaticky preložiť -> Slovenčina.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: 1x dlhšie bozkávanie v posteli. Viac bozkávanie s milencami. Dvorenie a zvádzanie mladej ženy. Naznačené nemanželské pomery s mužmi.
Násilie a brutalita: Bitie žien obuškami pri feministickej demonštrácii. Bitie sa žien s mužmi. Dorothy podstupujúca potrat. Nájdenie žobráčky, ktorá spáchala samovraždu.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Vyslovenie “vylíž si”. Pár krát protináboženské vyjadrenia zo strany Dorothyiných ateistických známych.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát fajčenie a pitie alkoholu.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Jeden krát krádež.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.