Film: Strom snů / The War (1994)

Dobrodružný / Dráma / Vojnový
USA, 1994, 126 min
Réžia: Jon Avnet
Hudba: Thomas Newman
Hrajú: Elijah Wood, Kevin Costner, Mare Winningham, Christine Baranski, Nick Searcy, Gary Basaraba, Lucas Black, Dorothy Davis, Lexi Randall;

Film o odpúšťaní, sebakontrole, láske, sebaobetovaní, pevnej rodine a dobrej výchove a o potrebe dobrého vzoru otca i mamy. Zároveň film o zle vojny, o tom ako ničí aj tie dobré ideály, za ktoré mnohí idú bojovať. Tiež film o mieste Boha v živote rodiny. Príbeh je plný komických a zábavných dobrodružstiev a zážitkov, ktoré môžu zažiť len deti hrajúce sa na takých miestach ako je opustený kameňolom či skládka starého šrotu.

Dej filmu
Dvanásťročná Lídia Simmonsová má brata Stuarta, ktorí spolu s ich kamarátmi stavajú pevnosť na strome v neďalekom lese. Materiál na stavbu berú, z blízkeho šrotoviska, kde stráži istý pán Lipnický. Je to starší alkoholik, ktorý nemá ženu, ale zostalo mu po nej dosť veľa detí, o ktoré sa žiaľ nestará. Tie sú ponechané na starostlivosť sami o seba a podľa toho sa aj správajú. Lídiu, Stuarta a ich kamarátov pravidelne šikanujú, bijú, prípadne aspoň slovne ponižujú. Dokonca nemajú zábrany urážať aj Stuartovho otca. Jednoducho typické deti, ktoré nezažili lásku zo strany svojich rodičov.
Naproti tomu stojí vzťah Lídie a Stuarta s ich rodičmi, ktorí si nemajú problém nájsť čas na rozhovor s deťmi, snažia sa ich správne usmerňovať, dávať im dobrý príklad a to všetko napriek ťažkostiam, ktoré zažíva najmä ich otec, ktorý prišiel pred časom z vojny vo Vietname. Nie je pre neho ľahké nájsť si zamestnanie, a keď si ho už aj nájde, často oň príde, keď sa zamestnávateľ dozvie, že bol liečený na psychiatrii, kvôli tomu, čo zažil vo vojne.

Pekná je ukážka ako múdry otec upraví svoj ochladnutý vzťah so svojou ženou po dlhom čase odlúčenia, keď mu dcéra prehovorí do duše o tom, ako by mal mame preukázať svoju lásku. Príkladné je tiež zastávanie otca matkou pred dcérou, ktorá nerozvážne kritizuje svojho otca – matka vysvetľuje, že sú akoby jedno a keď uráža jej manžela a svojho otca, uráža aj ju ako jeho manželku a aj samu seba. Veľmi dobrý je taktiež moment, keď deti Lipnických vtiahli Stuarta do bitky a slovne zhadzujú jeho otca. Stuartov otec si uvedomí, že sám nie je ideálnym príkladom v sebaovládaní. Namiesto výprasku alebo aspoň opätovania urážok, dá dvom Lipnickým cukrovú vatu, čím ich dosť prekvapí a zároveň zahanbí.
Špeciálnou kapitolou je slečna Strapfordová, Lídiina učiteľka, ktorá má dosť silné rasistické sklony. Základom jej prístupu je usadenie všetkých černošských detí v triede do posledných lavíc. Nemá problém ponižovať a šikanovať černošské deti aj počas vyučovania. V protiklade k nej stojí malá Lídia, ktorá sa napriek všetkému postaví na obranu svojej čiernej kamarátky Evaldine, keď na ňu slečna Strapfordová útočí.

Časom začne Stuartov otec pracovať ako zberač zemiakov na poli, ale nie je spokojný so mzdou, ktorú za túto prácu dostáva, preto sa rozhodne ísť pracovať do bane. Tam sa raz pri záchrane svojho kolegu smrteľne zraní a po pár dňoch zomiera na následky zranenia.
Film vrcholí zmierením medzi Stuartom, Lídiou, ich kamarátmi a Lipnickými. Dochádza k nemu keď Stuart s Lídiou zachránia život malému Billymu Lipnickému. V závere získa Stuart so sestrou a mamou staronový dom, o ktorom ich otec sníval. Ich otec dal síce pred časom v dražbe zaň dosť malú ponuku, ale keďže bol jediným záujemcom o jeho kúpu, získala ho jeho rodina.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude ešte doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Dosť brutálne ubitie vietnamského vojaka.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Viac krát božekovanie. Zopár perverzných narážok.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Fajčenie malej Lídiinej kamarátky.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment