Film: Strom snov / Strom snů / The War (1994)

Film o odpúšťaní, láske, sebaobetovaní, pevnej rodine a dobrej výchove a o potrebe dobrého vzoru otca i mamy. Zároveň film o zle vojny, o tom ako ničí aj tie dobré ideály, za ktoré mnohí idú bojovať. Tiež film o mieste Boha v živote rodiny. Príbeh je plný komických a zábavných dobrodružstiev a zážitkov, ktoré môžu zažiť len deti hrajúce sa na takých miestach ako je opustený kameňolom či skládka starého šrotu.

Film_Strom_snov_The_War_1994

Dej filmu

Dvanásťročná Lýdia má brata Stuarta, ktorí spolu s ich kamarátmi stavajú pevnosť na strome v neďalekom lese. Materiál na stavbu berú, z blízkeho šrotoviska, kde stráži istý pán Lipnický. Je to starší alkoholik, ktorý nemá ženu, ale zostalo mu po nej dosť veľa detí, o ktoré sa žiaľ nestará.

Tie sú ponechané na starostlivosť sami o seba a podľa toho sa aj správajú. Lídiu, Stuarta a ich kamarátov pravidelne šikanujú, bijú, prípadne aspoň slovne ponižujú. Dokonca nemajú zábrany urážať aj Stuartovho otca. Typické nemilované deti.

Otec Lýdie a Stuarta prišiel pred časom z vojny vo Vietname. Nie je pre neho ľahké nájsť si zamestnanie, a keď si ho už aj nájde, často oň príde, keď sa zamestnávateľ dozvie, že bol liečený na psychiatrii, kvôli zážitkom z vojny. Napriek svojim problémom a nedostatkom je tento muž príkladom dobrého otca i manžela s veľkým zmyslom pre spravodlivosť a súcit.

Časom začne Stuartov otec pracovať ako zberač zemiakov na poli, ale nie je spokojný so mzdou, ktorú za túto prácu dostáva, preto sa rozhodne ísť pracovať do bane. Tam sa pri jednom incidente pri záchrane kolegu vážne zraní a po pár dňoch zomiera. Rodina napriek strate otca žije jeho posolstvo lásky ďalej.

Dobrodružný / Dráma / Vojnový
USA, 1994, 126 min
Réžia: Jon Avnet;
Hudba: Thomas Newman;
Hrajú: Elijah Wood, Kevin Costner, Mare Winningham, Christine Baranski, Nick Searcy, Gary Basaraba, Lucas Black, Dorothy Davis, Lexi Randall;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Dosť brutálne ubitie vietnamského vojaka.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Viac krát božekovanie. Zopár perverzných narážok.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Fajčenie malej Lídiinej kamarátky.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.