Film: The Fourth Wise Man (1985)

Dráma
USA, 1985, 72 min
Réžia: Michael Ray Rhodes
Hrajú: Martin Sheen, Alan Arkin, James Farentino, Eileen Brennan, Harold Gould, Sydney Penny, Adam Arkin, Charlie Sheen, Ralph Bellamy, Ramon Estevez;

Fiktívny, ale pekný príbeh o štvrtom mudrcovi, ktorý sa chcel pokloniť Ježišovi pri jeho príchode na tento svet. Nebolo mu dopriate stretnúť Ježiša celé roky osobne, až pred jeho smrťou. Hľadal ho celý život, ale vďaka svojej dobrote, nezištnosti a láske sa s ním stretával neustále.

Dej filmu
Štvrtý mudrc Abgarus sa stretáva s nepochopením a pochybnosťami ostatných, ktorým rozpovedá, že sa narodí kráľ, ktorý bude vládnuť svetu. Po odchode so svojim spoločníkom (trochu čudák, ale to je viac menej jeho egoistickými črtami) dlho putuje, a keď prichádza do Betlehema, v tom čase už Svätá rodina je na úteku do Egypta. V čase, keď je mudrc v Betleheme prichádzajú Herodesovi vojaci, aby zabíjali betlehemské deti. Jemu sa podarí jedno zachrániť pred smrťou, vykúpi ho rubínom, ktorý chcel dať Ježišovi. Napokon odchádza hľadať Ježiša do Egypta, avšak tu sa mu ho takisto nedarí nájsť. Po čase sa vracia do Izraela, ale cestou ho prepadnú banditi a zajmú. Šíria sa medzi nimi choroby, zvlášť malomocenstvo. Mudrc ovláda lekárske vedy a tu prichádza na to, že títo ľudia potrebujú jeho pomoc. Pomáha im nielen ich liečiť, ale pokúša sa aj zmeniť ich spôsob života a vedie ich k práci a sebestačnosti.
Po zhruba tridsiatich rokoch stretáva hľadaného kráľa, avšak Ježiš je práve vedený na ukrižovanie. Chce jeho život vykúpiť vzácnou perlou, ktorá mu ešte ostala ako dar pre neho, ale nie je mu to dovolené. Napokon touto perlou vykúpi jednu mladú ženu z otroctva.
Pred smrťou stretáva Ježiša. Keď ho spoznáva, ospravedlňuje sa mu, že dary, ktoré pre neho mal, už nemá, už mu ich nemôže dať. Ježiš mu však odpovedá, že v skutočnosti mu ich predsalen odovzdal: “Keď som bol hladný, nasýtil si ma, keď som bol smädný napojil si ma… Kedykoľvek si to urobil pre najmenšieho z mojich bratov, urobil si to pre mňa.”

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Vojaci, ktorí prišli do Betlehema pozabíjať deti, jeden z nich ohrozuje mečom mudrca. Prepadnutie banditmi. Počuť bičovanie Ježiša.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 7

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment