Film: The Fourth Wise Man (1985)

Fiktívny, ale pekný príbeh o štvrtom mudrcovi, ktorý sa chcel pokloniť Ježišovi pri jeho príchode na tento svet. Nebolo mu dopriate stretnúť Ježiša celé roky osobne, až pred jeho smrťou. Hľadal ho celý život, ale vďaka svojej dobrote, nezištnosti a láske sa s ním stretával neustále.

TheFourthWiseMan-250x163

Dej filmu

Štvrtý mudrc Abgarus sa stretáva s nepochopením a pochybnosťami ostatných, ktorým rozpovedá, že sa narodí kráľ, ktorý bude vládnuť svetu. Po odchode so svojim spoločníkom dlho putuje až prichádza do Betlehema, ale v tom čase je už Svätá rodina na úteku do Egypta.

Práve v tom čase prichádzajú Herodesovi vojaci, aby zabíjali betlehemské deti. Abgarusovi sa podarí jedno zachrániť pred smrťou, vykúpi ho rubínom, ktorý chcel dať Ježišovi.

Odchádza hľadať Ježiša do Egypta, avšak tu sa mu ho takisto nedarí nájsť. Po čase sa vracia do Izraela, ale cestou ho prepadnú banditi a zajmú.

Medzi banditmi sa šíria rôzne choroby, zvlášť malomocenstvo. Keďže Abgarus ovláda lekárske vedy, pomáha s liečbou. Popri tom sa pokúša meniť aj ich charakter a spôsob života.

Po zhruba tridsiatich rokoch stretáva hľadaného kráľa – Ježiša Krista, ktorý je práve vedený na ukrižovanie. Chce jeho život vykúpiť vzácnou perlou, ktorá mu ešte zostala ako dar, ktorý mu niesol ako dieťaťu. Napokon touto perlou vykúpi mladú ženu z otroctva.

Pred smrťou stretáva Ježiša. Keď ho spoznáva, ospravedlňuje sa mu, že dary, ktoré pre neho mal, už nemá, už mu ich nemôže dať. Ježiš mu odpovedá, že v skutočnosti mu ich odovzdal: “Keď som bol hladný, nasýtil si ma, keď som bol smädný napojil si ma… Kedykoľvek si to urobil pre najmenšieho z mojich bratov, urobil si to pre mňa.”

Dráma
USA, 1985, 72 min
Réžia: Michael Ray Rhodes;
Hrajú: Martin Sheen, Alan Arkin, James Farentino, Eileen Brennan, Harold Gould, Sydney Penny, Adam Arkin, Charlie Sheen, Ralph Bellamy, Ramon Estevez;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Vojaci, ktorí prišli do Betlehema pozabíjať deti, jeden z nich ohrozuje mečom mudrca. Prepadnutie banditmi. Počuť bičovanie Ježiša.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.