Film: Dieťa menom Ježiš / Un Bambino di nome Gesù / A Child Called Jesus (1987)

Pútavý štvordielny film opierajúci sa o udalosti z Biblie, doplnený fiktívnymi momentmi z detstva Ježiša Krista.

1987 Child caled Jesus

Dej filmu

Prvý diel filmu sa sústredí na udalosti okolo Ježišovho narodenia a úteku do Egypta, druhý diel rozoberá návrat do Izraela a tretí a štvrtý sa odohrávajú v Izraeli po návrate z Egypta a zvlášť okolo Ježišovho života v Nazarete.

Celým príbehom sa tiahne prenasledovanie malého Ježiša, ktorý je však pod Božou ochranou a preto uniká pred nástrahami, ktoré mu pripravujú predovšetkým Herodesovi poskokovia.

Mnohé scény ukazujú malého Ježiša pri hre s rovesníkmi a dej je prepletený Ježišovými víziami z času jeho dospelosti.

Najmä mladším divákom je vhodné poukázať na fiktívnosť mnohých udalostí vo filme, ktoré pochádzajú buď z apokryfov alebo z iných nebiblických prameňov.

Dráma
Taliansko / Západné Nemecko, 1987, 196 min
Réžia: Franco Rossi;
Hrajú: Irene Papas, Roberto Posse, Zuzana Martínková, Roberto Bisacco, Alessandro Gassman, Bekim Fehmiu, Pierre Clémenti, Nouri Bouzid, Franco Interlenghi;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Do pol pása obnažení muži. Žena núkajúca sa Zefírovi (muž, ktorý chce zabiť Ježiša).
Násilie a brutalita: Snaha o zabitie malého Ježiša. Zabití muži. Viac krát bitka medzi mužmi alebo súboje so zbraňami. Palicovanie zločinca. Oslepenie Ježišovho priateľa.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Mária aj Jozef zaklamú. Fiktívny dej, neraz vychádzajúci z apokryfov. Neposlušnosť alebo nezbednosť Ježiša a tiež v jednej scéne menšie sebectvo, prípadne aj samotné robenie zázrakov Ježišom už v detstve, všetko sú to veci, ktoré sú v rozpore buď s Ježišovou bezhriešnosťou alebo s odkazom, ktorý možno nájsť v Biblii. Viac krát rozprávanie o životnom osude, akoby človek nemal život do značnej miery vo svojich rukách. Poverčivosť Ježišovho priateľa, ktorý verí v smerovanie životných udalostí podľa hodu na kockách.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.