Film: Popieluszko: Sloboda je v nás / Popieluszko. Wolnosc jest w nas / Freedom Is Within Us (2009)

Film o živote a smrti Jerzyho Popieluszka, ktorý bol nazývaný aj kňazom Solidarity. V roku 1984 bol zavraždený tromi zamestnancami poľského komunistického Ministerstva vnútra.

Film_Popiluszko_Sloboda_v_nas_2009

Dej filmu

Skutočný príbeh o pôsobení a službe katolíckeho kňaza Jerzyho Popieluszka v komunistickom Poľsku. Film o tom ako jednoduchým poľským ľuďom napriek útlaku, stále záležalo na slobode prejavu a náboženskej slobode.

Dej ukazuje represálie a nezmysly, ktoré dokazovali sfanatizovaní stúpenci totalitného režimu. Väčší priestor je tu poskytnutý pôsobeniu hnutia Solidarita, čo bolo nezávislé odborové a spoločenské hnutie vedené najmä robotníkmi.

Film prechádza viacerými momentmi zo života kňaza Jerzyho. Poukazuje na jeho ľudskosť a odhodlanie byť po boku ľudí bojujúcich s ťažkým osudom.

Než sa Jerzy dostáva na prvé miesta hľadáčika komunistickej polície, predchádzajú tomu jeho odvážne kázne, v ktorých si nedáva servítku pred ústa. Pranieruje komunistické legislatívne nariadenia namierené proti slobode a dobru ľudí a ich násilné konanie.

Dráma / Historický / Životopisný
Poľsko, 2009, 150 min
Réžia: Rafal Wieczynski;
Hrajú: Adam Woronowicz, Maja Komorowska, Jan Englert, Joanna Szczepkowska, Wlodzimierz Press, Jacek Rozenek;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Viacero scén s násilnou bitkou, prenasledovaním a terorizovaním ľudí. Scéna s umučením a hodením Popieluszka do vody.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Tehotná žena si dá tabletku na upokojenie bez ohľadu na dôsledky pre dieťa.
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.