Film: Pedro Poveda – Svetlo z Guadixu / Poveda (2016)

Pedro Poveda bol španielskym kňazom, ktorý poburoval slobodomurárov, ľavičiarov i mnohých cirkevných predstaviteľov. Zanechal za sebou veľké pedagogické dielo. V španielskej občianskej vojne sa stal mučeníkom za svoju lásku ku Kristovi a ľuďom.

Film Svetlo z Guadixu

Dej filmu

Skutočný príbeh začína poslednými udalosťami z roku 1936 zo života španielskeho katolíckeho kňaza Pedra Povedu.

Počas jeho výsluchov po zadržaní ľavicovými revolucionármi sa prenášame k udalostiam z jeho pôsobenia medzi najbiednejšími a do obdobia kedy zakladal inštitúty na prípravu pedagógov a do časov budovania celého vzdelávacieho systému pod jeho vedením.

Film ukazuje Pedra Povedu ako aktívneho horlivého kňaza, ktorý dokázal ísť aj proti prúdu. Na rozdiel od mnohých iných, ľahostajnosť voči chudobným a nevzdelaným mu bola cudzia a s láskou obetoval svoj život službe pre ich pozdvihnutie.

Dráma / Životopisný
Španielsko, 2016, 116 min
Réžia: Pablo Moreno, Pedro Delgado;
Hrajú: Raúl Escudero, Elena Furiase, Miguel Berlanga, Silvia García, Fran Calvo;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita: Viac krát zastrelenie človeka. Bitka medzi mužmi a krvavé poranenie.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Vyslovenie “preboha”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát fajčenie. Kňaz prijímajúci dar cigariet. Asi 1x opitý muž.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Znevažovanie práce a služby žien v domácnosti. Hlavná pedagogička má snahu tvrdo pracovať až natoľko, že je to na úkor jej vzťahov.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.