Film: In nomine patris (2004)

Film venujúci sa udalostiam okolo Čihošťského zázraku, ktorý naštartoval prenasledovanie Josefa Toufara, farára v obci Čihošť počas komunistického režimu. Kontrast brutality prisluhovačov ateistického komunistického režimu a pokory farára Toufara.

Film_In_nomine_Patris

Dej filmu

Po tom, ako ľudia počas omše v kostole vidia ako sa hýbe kríž z jednej strany na druhú, dochádza k rozšíreniu informácií o tejto udalosti. Ľudia o tomto rozpohybovaní kríža hovoria ako o zázraku.

O miestneho kňaza Josefa Toufara sa začína zaujímať Štátna bezpečnosť (ŠTB). ŠTB Toufara začne vypočúvať a počas výsluchov aj mučiť, aby od neho dosiahla priznanie sa k zinscenovaniu celej udalosti, aby mohli komunisti ľuďom preukázať, že šlo o podvod.

Komunisti si objednajú natočenie propagandistického filmu, ktorý sa natáča priamo v obci Čihošť. Najskôr chcú, aby v ňom vystupoval aj skutočný kňaz Josef Toufar, ale kvôli jeho vážnemu zdravotnému stavu toho nie je schopný a preto dajú do filmu miesto neho náhradníka.

Toufar napokon umiera na následky mučenia, ktoré zažil počas vypočúvania. K zinscenovaniu celej udalosti sa nepriznal, pretože podľa všetkého sa udiala bez jeho pričinenia.

Dráma
Česká republika, 2004, 97 min
Réžia: Jaromír Polišenský;
Hrajú: Viktor Preiss, Klára Issová, Jiří Langmajer, Pavel Kříž, Michal Pavlata, Saša Rašilov nejml., Ladislav Potměšil, Lucie Vondráčková, Lukáš Hlavica;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Holý chrbát a zadok jednej ženy v úvode filmu. Pravidelné flirtovanie režiséra s rôznymi ženami.
Násilie a brutalita: Týranie farára Toufara, ktorý je vo filme bitý obuškom po celom tele.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Neúctivé komunikovanie príslušníkov ŠTB s kňazom Toufarom.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 18

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.