Film: Gospa (1995)

Film ukazujúci brutalitu komunistického režimu a absurdnosti vyplývajúce zo zmanipulovaných súdnych procesov. Príbeh o tvrdení skupinky detí, že sa im zjavuje Panna Mária, čo pôsobí v kontexte vtedajšieho vládnuceho komunistického teroru ako úplné bláznovstvo, pokiaľ do dnes trvajúce zjavenia nie sú skutočné.

Film_Gospa_1995

Dej filmu

Juhoslávia, rok 1981. Skupine detí sa začína zjavovať Panna Mária ako Kráľovná pokoja. Do Medžugoria nachádzajúceho sa v chorvátskej časti Bosny a Hercegoviny, kde sa tieto zjavenia dejú, začína prichádzať veľké množstvo pútnikov.

Prestavitelia Katolíckej cirkvi pristupujú k zjaveniam veľmi rezervovane. Až časom začnú miestni kňazi deťom vo veci zjavení dôverovať. Následne sa stávajú tŕňom v oku tunajším komunistickým predstaviteľom.

Komunisti sa spočiatku aj s pomocou policajnej a vojenskej sily pokúšajú zabrániť združovaniu sa ľudí v Medžugorí. Neskôr pristúpia k procesu s miestnym správcom farnosti Jozom Zovkom, ktorý je mučený a väznený. Značná časť filmu je venovaná práve súdnemu procesu s kňazom Zovkom.

Dráma
Kanada / USA, 1995
Réžia: Jakov Sedlar;
Hrajú: Martin Sheen, Michael York, Morgan Fairchild, Paul Guilfoyle, Frank Finlay, Zlatko Crnković, Petar Buntic, Vasek Simek, William Hootkins, Slobodan Dimitrijevič;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Ukazovanie popálenín po mučení na tele 2x. Scéna, kde počuť mučenie kňaza pálením ho cigaretou na tele. Policajti bijúci ľudí obuškami. Psychické týranie dvoch politických väzňov zinscenovanou popravou.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Vyslovenie 1x „Kriste Ježiši“. Vynadanie rehoľnej sestre „suka“.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Scéna s objednaním si vodky a jej popíjanie.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Komunista urážajúci kresťanov.
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.