Film: Zachráňte Willyho! / Zachraňte Willyho! / Free Willy (1993)

Poetický príbeh o silnom pute medzi opusteným chlapcom a inteligentnou kosatkou Willym, túžiacou po slobode a svojej rodine. Pekný rodinný film o priateľstve, obete a odvahe.

Film_Zachrante_Willyho_1993

Dej filmu

Dvanásťročný Jesse vyrastajúci bez rodičov dostane poslednú šancu od sociálneho pracovníka Mercera. Podmienkou je začať žiť slušný život u svojich nových pestúnov, Glena a Annie.

Jesse dostane za úlohu čistiť chodby v delfináriu, ktoré spolu s kamarátom zdemolovali, keď utekali pred políciou. Stretáva sa tam s údržbárom Randolphom, trénerkou Rae a kosatkou menom Willy.

Jesse sa s Willym rýchlo zblíži a začne delfinárium navštevovať pravidelne. Jesse sa stáva hlavným Willyho trénerom a všetko sa uberá na prvý pohľad ideálnym smerom. Veci sa zásadne zmenia, keď sa majiteľ delfinária rozhodne Willyho zbaviť, pretože na ňom nezarába.

Dochádza k vážnemu incidentu a život Willyho je v ohrození. Jessi to však nemieni nechať len tak a rozhodne sa kosatku zachrániť.

Rodinný / Dobrodružný / Dráma

USA / Francúzsko, 1993, 108 min

Réžia: Simon Wincer;

Hrajú: Jason James Richter, Lori Petty, Jayne Atkinson, August Schellenberg, Michael Madsen, Michael Ironside, Richard Riehle, Mykelti Williamson;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Viac krát žena v športovej podprsenke alebo tričku bez podprsenky v obtiahnutých alebo krátkych kraťasoch. V dvoch scénach obzeranie letáku so ženami v bikinách.
Násilie a brutalita: Jedna scéna s pästným súbojom.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Viac krát božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Fajčiaci chlapec, popíjajúci dospelí.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Klamanie ľudí pri žobraní. Krádež torty a výtržnosti. Viac krát Jesseho neposlušnosť a vzdor voči najmä voči náhradným rodičom.
Vhodnosť pre deti od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.