Animovaný film: Leto s Marnie / Omoide no Marnie / When Marnie Was There (2014)

Príbeh o zraneniach vo vzťahoch a pochopení, že každý si nesie svoje vlastné trápenia a že mnohí iní môžu mať ešte ťažší životný príbeh než my. Film ukazuje, že vďačnosť je jedna zo základných podmienok nájdenia spokojného života.

film When Marnie Was There

Dej filmu

Anna je utiahnuté zranené dievča, ktoré vyrastá u svojich pestúnov a uniká do sveta svojich kresieb a fantázie. Anna vo svojej prílišnej sebaľútostivosti vníma seba ako nepochopenú obeť.

Nevidí pritom ako viacerým iným na nej záleží, ako ju majú radi a že vlastným trápením a ťažkosťami si v živote precháda každý jeden človek.

Kvôli zdravotným problémom odchádza na leto k tete a ujovi do malej dediny na ostrove Hokkaidó. Tu sa spozná s Marnie, ktorá žije vo vile v zálive, kde rada chodí. Marnie postupne stále viac vťahuje Annu do víru tajomstiev a dobrodružstiev.

Najväčšie pekvapenie spoznáva Anna až na konci, keď zisťuje, že príbeh o Marnie sa priamo dotýka aj jej vlastnej minulosti a jej rodiny. Cez tieto udalosti sa jej podarí objaviť vďačnosť a radosť zo života.

Animovaný / Dráma / Psychologický
Japonsko, 2014, 103 min
Réžia: Hiromasa Jonebajaši;
Hrajú: Sara Takacuki, Jó Óizumi, Hana Sugisaki, Šigejuki Tocugi, Kasumi Arimura, Susumu Teradžima, Nanako Macušima, Hitomi Kuroki;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.