Film: Chatrč / The Shack (2017)

Dráma
USA, 2017, 132 min
Réžia: Stuart Hazeldine;
Predloha: William P. Young (kniha)
Hrajú: Sam Worthington, Radha Mitchell, Octavia Spencer, Graham Greene, Megan Charpentier, Gage Munroe, Ryan Robbins, Carolyn Adair, John Specogna, Lane Edwards, Tim McGraw;

Emotívny film s hlbokými myšlienkami vytvorený na základe megaúspešnej knihy s rovnomenným názvom o ťažkom osude rodiny poznačenej únosom a vraždou ich dcérky a pozoruhodného stretnutia, ktoré nasledovalo. Film je napriek svojmu kresťanskému posolstvu vhodný aj pre mnohých neveriacich, ktorí majú aspoň aký-taký potenciál a otvorenosť zamýšľať sa nad zmyslom života a utrpenia.

film Chatrc 2017

Dej filmu
Nie vždy sa podarí filmu zopakovať úspech knihy na základe ktorej je vytvorený. V prípade Chatrče to neplatí, pretože film je vynikajúcim spracovaním tohto úspešného i keď v pár momentoch kontroverzného diela. V knihe je asi päť miest, ktoré nie celkom korešpondujú s učením Biblie a poslaním Cirkvi, ktorú založil Boh – Ježiš Kristus. Niektoré náznaky tejto kontroverzie môže pozorný divák vybadať aj vo filme, avšak viaceré ďalšie momenty a celkový kontext sú akoby v protiklade k týmto diskutabilným okamihom, čo film robí hodnotnejším než je samotná kniha Chatrč.
Príbeh prechádza od Mackovho ťažkého detstva k životu Mackovej rodiny a udalosti, ktorá ovplyvní celý jeho nasledujúci život, a tou je strata malej dcéry Missy. Tá je unesená a zavraždená. Stopy po svojej dcére Mack nachádza v chatrči, hlboko v lesoch. Po nejakej dobe dostáva za zvláštnych okolností čudný list, v ktorom je pozvaný na stretnutie v chatrči. Mack sa rozhodne na toto miesto prísť. Keď sa Mack dostáva na miesto, kde našiel roztrhané šaty po svojej dcére, narazí tu na tajomnú trojicu osôb, ktoré mu pomôžu vysporiadať sa so svojimi životnými zraneniami. Tieto tri osoby ho privedú na cestu odkrývania prekvapivých odpovedí na základné životné otázky. Mack postupne nachádza cestu nielen k zmiereniu s Bohom, ale i so svojim otcom a dokonca aj s vrahom svojej dcéry.

==========

==========

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita: Mackov otec tyranizujúci svoju manželku i syna.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment