Film: Chatrč / The Shack (2017)

Emotívny film s hlbokými myšlienkami vytvorený na základe megaúspešnej knihy s rovnomenným názvom. Ťažký osud rodiny poznačenej únosom a vraždou ich dcérky a pozoruhodné stretnutie, ktoré nasleduje.

film Chatrc 2017

Dej filmu

Nie vždy sa podarí filmu zopakovať úspech knihy na základe ktorej je vytvorený. V prípade Chatrče to neplatí, pretože film je vynikajúcim spracovaním tohto úspešného, i keď v pár momentoch kontroverzného diela.

V knihe je asi päť miest, ktoré nie celkom korešpondujú s učením Biblie a poslaním Cirkvi, ktorú založil Boh – Ježiš Kristus. Niektoré náznaky tejto kontroverzie môže pozorný divák vybadať aj vo filme, avšak viaceré ďalšie momenty a celkový kontext sú akoby v protiklade k týmto diskutabilným okamihom, čo film robí hodnotnejším než je samotná kniha Chatrč.

Príbeh prechádza od Mackovho ťažkého detstva k životu Mackovej rodiny a udalosti, ktorá ovplyvní celý jeho nasledujúci život, a tou je strata malej dcéry Missy. Tá je unesená a zavraždená.

Stopy po svojej dcére Mack nachádza v chatrči, hlboko v lesoch. Po nejakej dobe dostáva za zvláštnych okolností čudný list, v ktorom je pozvaný na stretnutie v chatrči. Mack sa rozhodne na toto miesto prísť.

Keď sa Mack dostáva na miesto, kde našiel roztrhané šaty po svojej dcére, narazí tu na tajomnú trojicu osôb.

Tieto tri osoby ho privedú na cestu odkrývania prekvapivých odpovedí na osobné i základné životné otázky.

Dráma
USA, 2017, 132 min
Réžia: Stuart Hazeldine;
Predloha: William P. Young (kniha)
Hrajú: Sam Worthington, Radha Mitchell, Octavia Spencer, Graham Greene, Megan Charpentier, Gage Munroe, Ryan Robbins, Carolyn Adair, John Specogna, Lane Edwards, Tim McGraw;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita: Mackov otec tyranizujúci svoju manželku i syna.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.