Film: Romero (1989)

Pôsobivý a silný príbeh o živote salvádorského arcibiskupa Oscara Romera. Film o ľuďoch, ktorí mu boli zverení a žili v enormnom útlaku. Romero, najskôr nevýrazný biskup, ktorý mal poslúžiť záujmom salvádorskej vlády, neskôr odvážny bojovník proti teroru a vražednému besneniu vo svojej krajine.

movie romero 1989

Dej filmu

V Salvádore vládne pravicová strana, ktorá sa pokúša diktátorskými spôsobmi udržiavať svoju moc v krajine. Vplyvní a bohatí jednotlivci s kontaktmi na predstaviteľov krajiny jednajú stále viac bezohľadne voči biednej väčšine obyvateľstva.

Je to živná pôda pre militantné ľavicové prúdy, ku ktorým sa pridávajú aj niektorí kňazi. Ďalší kňazi sa stavajú na stranu chudobných, bez hlbšieho napojenia na politické hnutia. Napriek tomu je ich život v ohrození.

Po čase sa vládni ozbrojenci znížia nielen k zabíjaniu bežných ľudí, ale tiež k zabíjaniu kňazov. Novovymenovaný arcibiskup Romero je pohnutý dianím v Salvadore. Od apolitického a uzavretého kňaza prechádza premenou až k hlavnému hlasu utláčaných.

Dráma / Životopisný
USA, 1989, 105 min
Réžia: John Duigan
Hudba: Gabriel Yared
Hrajú: Raul Julia, Richard Jordan, Tony Plana, Harold Gould, Claudio Brook, Antonio Serrano, Rocío Muñoz, Damián Alcázar;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: 
Niekoľko krát strieľanie do ľudí. Rozprávanie o týraní kňaza elektrickým prúdom. Strieľanie do Sviatosti oltárnej a do kríža. Bitie a unesenie ženy, o ktorej následne padne vyjadrenie, že bola znásilnená a bol jej vyrezaný jazyk. Krik mučeného človeka.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 
Alkohol/Drogy/Fajčenie: 
Niekoľko krát fajčenie a popíjanie.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: 
Rozprávanie o Cirkvi ako o fľandre. Rasistické vyjadrenie na adresu Indiánov.
Vhodnosť pre deti od: 
15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.