Film: Prežili sme Ardeny / Saints and Soldiers (2003)

Útek zo zajatia nacistického Wehrmachtu bez jedla a zbraní prekonávajúc nemilosrdnú zimu. Skupinka vojakov pokúšajúcich sa dostať do bezpečia na spojenecké územie so zachráneným anglickým vojakom s dôležitou informáciou. Film o tom ako Biblia a priateľstvo s nemeckým vojakom nemusia byť v takejto situácii vôbec na škodu.

Film_Prezili_sme_Ardeny_Saint_and_Soldiers_2003

Dej filmu

Skupina amerických zajatcov sa rozhodne pre útek. Viacerým sa podarí vymaniť z rúk nacistických vojakov a dávajú sa na riskantný postup zasneženou krajinou kontrolovanou nemeckou armádou.

Pri svojom postupe narážajú na skupinky nemeckých vojakov, ktorým sa buď vyhnú alebo dochádza k prestrelke, ktorá si vyžiada svoje obete.

Dejom filmu sa tiahnu osobné výpovede vojakov a film reflektuje odlišný prístup k vojne zo strany kresťanského vojaka prezývaného „Diakon“ a ostatných žoldnierov.

Akčný / Vojnový / Dráma / Dobrodružný
USA, 2003, 90 min
Réžia: Ryan Little;
Hrajú: Corbin Allred, Larry Bagby, Kirby Heyborne, Lincoln Hoppe, Ben Gourley, Michael Buster;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Obťažovanie francúzskej ženy nemeckým vojakom.
Násilie a brutalita: Viac krát ranený vojak, strieľanie a zastrelenie vojakov. V jednej scéne opis neúmyselného zabitia žien a detí hodením granátu.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Asi 1x „sakra“ a „kruci“. Vojak rozprávajúci pár krát o svojej neviere v Boha.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Niekoľko krát fajčenie cigariet.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Vyberanie náboja z rany.
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 18

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.