Film: Zátah / Odsun / La Rafle / The Round Up (2010)

Film je poctou odvážnym parížanom, ktorým sa podarilo pred deportáciami zachrániť odhadom 10 000 Židov počas Druhej svetovej vojny z celkového počtu 24 000.

Dej filmu
Skutočný príbeh zobrazujúci osudy viacerých mladých židovských rodín, ktoré boli donútené odísť zo svojho domova.

Film zobrazuje mnoho statočných Francúzov, ktorí sa solidarizovali s prenasledovanými Židmi a nebáli sa ich zastať alebo im pomôcť. Od obetavej mladej zdravotnej sestry či riskujúcich hasičov, cez mnoho susedov a známych.

Príbeh zobrazuje tiež kňaza pomáhajúceho nájsť útočisko pre prenasledovaných alebo židovského lekára, ktorý kvôli pomoci svojim druhom obetuje vlastnú slobodu i život.

Dej filmu prechádza od života židovských rodín vo svojej parížskej domovine k ich prevozu do parížskeho Velodrómu až po ich odvoz do táborov.

Dráma / Historický / Vojnový
Francúzsko / Nemecko / Maďarsko, 2010, 120 min
Réžia: Roselyne Bosch;
Hrajú: Jean Reno, Mélanie Laurent, Gad Elmaleh, Raphaëlle Agogué, Sylvie Testud, Anne Brochet, Rebecca Marder, Catherine Allégret, Thierry Frémont, Isabelle Gélinas, Catherine Hosmalin, Udo Schenk, Istvan Szori, Denis Menochet;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Bozkávajúci sa párik. Žena v spodnej bielizni promenádujúca sa popred vojakov, tiež viac krát iné ženy ukázané v spodných blúzkach a pod.
Násilie a brutalita: Viac krát týranie Židov pri prevozoch a kontrolách (kopanie, bitie pesťami a pod.). Krvácajúca mŕtva žena, ležiaca na zemi po spáchaní samovraždy.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pár krát fajčenie a pitie alkoholu pri prípitku.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Nadávka v českom znení: “pytomče”. Prianie zlého nemeckým vojakom.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.