Film: Invictus: Neporažený / Invictus (2009)

Dráma / Historický / Športový / Životopisný
USA, 2009, 128 min
Réžia: Clint Eastwood;
Hrajú: Matt Damon, Morgan Freeman, Tony Kgoroge, Scott Eastwood, Bonnie Henna, Langley Kirkwood, Robert Hobbs, Leleti Khumalo, Patrick Lyster, Penny Downie, Danny Keogh, Johnny Cicco, Robin Smith;

Opäť silný príbeh o vyvrcholení životnej púte Nelsona Mandelu. Síce v jeho živote boli viaceré kontroverzné obdobia, napriek tomu tento film vyberá to pozitívne čo stojí za inšpiráciu pre všetkých ostatných.

Dej filmu
Film sa zaoberá obdobím, keď sa Nelson Mandela stal prezidentom v Juhoafrickej republike. Napriek krivdám, ktoré zažil sám na vlastnej koži, odpúšťa a snaží sa o zmierenie medzi bielymi a černochmi v celom národe. Nielen on, ale aj viacerí ďalší sa stavajú na jeho stranu a rôznymi gestami a svojimi postojmi pomáhajú stavať mosty a zároveň rúcať bariéry stojace medzi čiernymi a bielymi. Do tohto boja proti rasizmu sa Mandelovi darí získať aj juhoafrický rugbyový tím. Jeho úspechy pomáhajú zjednotiť celý národ. Film je aj o neodplácaní zlého za zlé, miesto toho dáva do popredia zmierlivosť, ľudskosť, dôveru a vďačnosť Bohu i dívanie sa do budúcnosti s optimizmom. Vo filme sa objavuje viacero hlbších myšlienok. Možno v ňom vidieť viacero momentov budovania priateľstva a prekonávania nedôvery medzi čiernymi a bielymi.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Asi 2x žena v šatách s väčším výstrihom.
Násilie a brutalita: Čiastočne ukázané násilnosti v uliciach počas prevratu v Juhoafrickej republike.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Božekovanie, asi 1x vyslovenie “sakra”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pár krát sa vyskytujúce prípitky.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment