Film: Invictus: Neporažený / Invictus (2009)

Príbeh o vyvrcholení životnej púte Nelsona Mandelu. Síce v jeho živote boli viaceré kontroverzné obdobia, tento film vyberá a prikrášľuje to pozitívne čo stojí za inšpiráciu.

Film_Invictus_Neporazeny_2009

Dej filmu

Nelson Mandela sa stáva prezidentom v Juhoafrickej republike. Napriek krivdám, ktoré zažil sám na vlastnej koži, odpúšťa a snaží sa o zmierenie medzi bielymi a černochmi v celom národe.

Nielen on, ale aj viacerí ďalší sa stavajú na jeho stranu a rôznymi gestami a postojmi pomáhajú stavať mosty a zároveň rúcať bariéry stojace medzi čiernymi a bielymi.

Do tohto boja proti rasizmu sa Mandelovi darí získať aj juhoafrický rugbyový tím. Jeho úspechy pomáhajú zjednotiť celý národ.

Vo filme sa objavuje viacero hlbších myšlienok. Dáva fokus na viacero momentov budovania priateľstva a prekonávania nedôvery medzi čiernymi a bielymi.

Odhliadnuc od zidealizovaného filmu, netreba zabúdať, že Mandela bol počas svojho života kontroverznou osobnosťou. Bol spoluzakladateľ militantnej skupiny Umkhonto we Sizwe, ktorá viedla sabotážnu kampaň proti vláde apartheidu. Bol odsúdený na dlhoročné väzenie ako komunistický terorista. Napriek tomu získaval uznanie za mnohé aktivity.

Dráma / Historický / Športový / Životopisný
USA, 2009, 128 min
Réžia: Clint Eastwood;
Hrajú: Matt Damon, Morgan Freeman, Tony Kgoroge, Scott Eastwood, Bonnie Henna, Langley Kirkwood, Robert Hobbs, Leleti Khumalo, Patrick Lyster, Penny Downie, Danny Keogh, Johnny Cicco, Robin Smith;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Asi 2x žena v šatách s väčším výstrihom.
Násilie a brutalita: Čiastočne ukázané násilnosti v uliciach počas prevratu v Juhoafrickej republike.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Božekovanie, asi 1x vyslovenie “sakra”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pár krát sa vyskytujúce prípitky.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.