Film: Wesley (2009)

Zásadovosť, snaha o vernosť evanjeliu, vernosť Bohu a svojim sľubom to sú základné charakteristiky hlavnej postavy, ktorou je John Wesley, anglikánsky, respektíve metodistický kazateľ. Na druhej strane je tu namyslenosť a nadradenosť bohatých nad chudobnými, ktorých vnímajú bohatí ako zatratencov a neraz ako ľudský odpad. John Wesley má však dostatok odvahy, aby sa postavil proti mocným na stranu chudobných a utláčaných.

Film_JohnWesley_2009

Dej filmu

John Wesley je zásadový kresťan, samozrejme tiež so svojimi “muchami”, ktorý sa vo svojom rodisku v Británii venuje hlavne doborčinnosti. Neskôr sa stáva kazateľom a má túžbu šíriť evanjelium medzi Indiánmi v Amerike.

Po príchode do štátu Virginia zostáva pôsobiť medzi bielymi osadníkmi. Tých si ale znepriatelí svojimi zásadami, kvôli ktorým sa mimo iné zriekne aj manželstva so ženou, do ktorej sa zamiluje. Avšak najväčšie nepriateľstvo voči nemu vyvolá jeho kázanie v miestnych kostoloch.

Pri svojich kázňach totiž bez servítky poukazuje na hriešnosť a pokrytectvo bohatých. Preto ho začnú z kostolov vyháňať. Napokon sa vracia do Británie, kde pokračuje vo svojom kázaní, ale s podobným výsledkom, vyvoláva odpor a nepriateľstvo bohatých.

Životopisný / Dráma
USA, 2009, 110 min
Réžia: John Jackman
Hrajú: Kevin McCarthy, June Lockhart, Carrie Anne Hunt, Rusty Martin, Roger Willie, Christy Johnson, R. Keith Harris;

Po zapnutí titulkov je pre preklad do slovenčiny potrebné kliknúť na ozubené koliesko -> Titulky -> Automaticky preložiť -> Slovenčina.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Vypasované prsia ženy, do ktorej je Wesley zaľúbený.
Násilie a brutalita: Zavraždenie jedného kazateľa.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Niekedy trochu naivné správanie sa jednotlivých postáv.
Vhodnosť pre deti od:12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.