Film: Sloní muž / The Elephant Man (1980)

Film o živote Johna Merricka, ktorého svet poznal ako slonieho muža. Narodil sa v roku 1860 v Leicesteri. Trpel extrémne vzácnym dedičným ochorením, tzv. Proteovým syndrómom. Silný film o tom, že aj postihnutý človek má svoje hlboké túžby a hodnotu.

Film_Sloni_muz_1980

Dej filmu

To, čo z úbohého Johna Merricka urobilo slonieho muža, bolo stretnutie s Bytesom. Tento muž z neho vytvoril živú púťovú atrakciu. Fascinovaní ľudia platili za možnosť vidieť muža-slona.

Hekticý život cirkusového „zvieraťa“ sa podpísal pod Merrickovo, už aj tak dosť biedne zdravie. Druhá vlna popularity sa mu tak ušla v nemocnici, kde trávieval čoraz viac času.

Tu zažíva bezpečie a priateľstvo zo strany lekára Sira Fredericka Trevesa. Ten sa stáva jeho ochrancom a podporovateľom.

Merrick bol človek, ktorý prešiel rôznymi krutosťami v živote. Na druhej strane si dokázal vážiť lásku a dobro. 

Dráma / Životopisný
USA, 1980, 124 min
Réžia: David Lynch
Hudba: John Morris;
Hrajú: Anthony Hopkins, John Hurt, Anne Bancroft, John Gielgud, Wendy Hiller, Freddie Jones, Michael Elphick, Dexter Fletcher, Kathleen Byron, John Standing, Patricia Hodge;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita: Viac krát násilné jednanie s Johnom.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pár scén s popíjaním alkoholu.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Viac krát scéna necitlivého jednania s Johnom.
Iné: V závere Merrickova snaha spať ako iní ľudia po ležiačky, môže pôsobiť ako samovražda, pretože Merrick vedel o tom, čo mu hrozí.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.