Film: Zázrak v cele č. 7 / Miracle in Cell No. 7 / 7. Koğuştaki Mucize (2019)

Ak máte pocit, že ste si dlho neprepláchli slzné kanáliky, tento film vám túto potrebu uspokojí až nad mieru. Fascinujúco vykreslená citová dráma medzi postihnutým otcom, jeho milujúcou dcérou a padlými mužmi, v ktorých srdciach je možné napriek ťažkým previneniam nájsť značnú dávku ľudskosti a obetavosti. Jeden z top heart-touching filmov, aký ste kedy videli.

Dej filmu

Mentálne postihnutý muž menom Memo žije so svojou dcérkou Ovou v malom dome na kopci. Spolu s nimi tam býva Memova mama, Ovina babka. Jedného dňa sa prihodí tragédia, pri ktorej zomiera dcéra vplyvného plukovníka. Memo je ten, kto bol pri incidente prítomný a pokúsil sa dievčatku hneď aj pomôcť.

Nanešťastie Mema považujú za vraha dievčatka. Je zatknutý a uväznený. Zažíva niekoľko surových bitiek. Memovi spoluväzni postupom času prichádzajú na to, že Memo nemohol byť človekom, ktorý by zavraždil malé dievča. Keď sa podarí nájsť vojaka, ktorý bol zdiaľky svedkom incidentu, svitá nádej, že bude svedčiť v prospech Mema.

Situácia sa však rýchlo vyvinie v neprospech Mema. Trest smrti je už neodvratný. Napriek tomu sa spoja Memovi spoluväzni a dokonca aj väzenskí strážnici, aby Memo túžiaci byť dobrým otcom svojej dcére mohol zakúsiť zázrak v cele číslo sedem.

Film poukazuje na význam rodiny, lásky a vzťahov. Ukazuje tiež aké dobro môže priniesť odpustenie, obeta a odvaha ľudí na rôznych postoch. Líniou filmu sa vinie odkaz, že postihnutý, jednoduchý, ale radostný človek dokáže prinášať svetlo, zmysel a premenu do duševnej temnoty inak zdravých ľudí.

Téma filmu núti zamyslieť sa a prehodnotiť postoje aj u silných zástancov trestu smrti. Námet filmu sa v hrubých rysoch inšpiroval juhokórejským filmom Miracle In cell No. 7 z roku 2013.

Dráma
Turecko, 2019, 132 min
Réžia: Mehmet Ada Öztekin;
Hrajú: Aras Bulut Iynemli, Deniz Baysal, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon Uysal, Ferit Kaya, Hayal Köseoğlu, Deniz Celiloğlu, Mesut Akusta, Yurdaer Okur, İlker Aksum, Cankat Aydos, Yıldıray Şahinler;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Narážky spoluväzňov na intímne veci, keď Memo rozpráva, že mal sobáš, ale nemal svadobnú hostinu.

Násilie a brutalita: Tri krát brutálne bitie, respektíve týranie postihnutého Mema, ktorého podozrievajú z vraždy dieťaťa. Viac krát niekoľko ďalších úderov. 1x bodnutie Mema nožom. 1x zastrelenie vojaka výstrelom do hlavy. 1x poprava muža obesením.

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Asi v troch scénach v českých titulkoch nadávka “k**va”. Asi dva krát vyslovenie “sakra”. 1x nadávka “dement”. Pár krát božekovanie.

Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát fajčenie. Zrejme jedna scéna s podávaním alkoholu.

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:

Iné: Dievčatko spadne zo skaly do jazera a utopí sa. Túžba po pomste zo strany viacerých ľudí.

Vhodnosť pre deti/mládež od: 18

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.