Film: Volám sa Sam / I am Sam (2001)

Film plný hravých scén, dojímavých momentov a otázok o podstate vzťahov a zmysle života. Postihnutý Sam ako príklad milujúceho otca, ktorý bojuje o svoju dcéru proti zbyrokratizovanému systému a arogancii nafúkaných karieristov.

Movie_I_am_Sam_2001

Dej filmu

Samovi sa narodí dcéra Lucy. Problém je, že matka je prostitútka, ktorá u neho len potrebovala prespať. Pri odchode z pôrodnice matka Lucy opúšťa a Sam zostáva osamotený s Lucy v náručí. Situáciu komplikuje fakt, že Sam je mentálne postihnutý muž s autistickými sklonmi.

Sam sa napriek svojmu postihnutiu trpezlivo a vytrvalo stará o dcéru Lucy. Na pomoc volá pravidelne svoju priateľku Annie, ktorá býva v dome oproti.

Jedného dňa po istom incidente sa o Sama začne zaujímať sociálna kuratela. Úradníci vykonštruujú rodinnú tragédiu kvôli svojmu povrchnému vhľadu do rodinnej situácie.

Lucy sa bráni odlúčeniu od jej otca, ale predbežným súdnym nariadením je umiestnená do ústavu. Sam si nájde šikovnú právničku Ritu Harrisonovú, ktorá začne na jeho prípade robiť „pro bono“.

Rita cez Sama spoznáva nový spôsob života. Začína si stále viac uvedomovať, akého hrozného človeka z nej urobilo podriadenie všetkého, vrátane vlastnej rodiny, kariére.

Sam o Lucy neprestáva bojovať. Výsledkom je, že aj náhradná mama Randy, ktorá prijala Lucy do svojej rodiny, po čase pochopí, že pre Lucy bude najlepšie, aby zostala so svojim otcom.

Film okrem iného ukazuje, že tým najpodstatnejším v živote nie je ani zdravie, ale láska. Zdravie totiž nie je kľúčovou podmienkou k tomu, aby bol človek skutočne šťastným.

Dráma
USA, 2001, 132 min
Réžia: Jessie Nelson
Hudba: John Powell
Hrajú: Sean Penn, Michelle Pfeiffer, Dakota Fanning, Dianne Wiest, Loretta Devine, Richard Schiff, Laura Dern, Doug Hutchison, Ken Jenkins, Scott Paulin, Kimberly Scott, Caroline Keenan, Mary Steenburgen;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Sam a Rita si vymieňajú intímne dotyky. Vyzývavo oblečená prostitútka.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Popíjanie alkoholu pri spoločenskej príležitosti.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Rýchla jazda v aute. Arogantnosť niektorých postáv na súde.
Iné: Oddeľovanie malej Lucy od milujúceho otca. Rita sa rozíde so svojim manželom, najmä kvôli manželovej nevere. Sam čaká nemanželské dieťa s prostitútkou.
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.