Film: Volám sa Sam / I am Sam (2001)

Dráma
USA, 2001, 132 min
Réžia: Jessie Nelson
Hudba: John Powell
Hrajú: Sean Penn, Michelle Pfeiffer, Dakota Fanning, Dianne Wiest, Loretta Devine, Richard Schiff, Laura Dern, Doug Hutchison, Ken Jenkins, Scott Paulin, Kimberly Scott, Caroline Keenan, Mary Steenburgen, Brent Spiner, Kathleen Robertson, Will Wallace, Elle Fanning, Rosalind Chao, Marin Hinkle;

Samovi sa narodí dcéra. Problém je, že matka je prostitútka, ktorá u neho len potrebovala prespať. Stane sa to, že pri odchode z pôrodnice, od Sama a od malej Lucy ujde a starostlivosť o dieťa zostáva na Samovi samotnom. Situáciu komplikuje fakt, že Sam je mentálne postihnutý muž s autistickými sklonmi. Film je plný hravých scén, dojímavých momentov a otázok o podstate vzťahov a zmysle života.

Dej filmu
Sam zažíva pri starostlivosti o Lucy často chvíle bezmocnosti, ktorá však konverguje s jeho vytrvalosťou, trpezlivosťou a veľkým úsilím dobre sa postarať o malú dcérku. Na pomoc volá pravidelne svoju priateľku Annie, ktorá býva v dome oproti a ktorá sa stane Luciinou krstnou mamou.
Vo filme vystupujú Samovi mentálne postihnutí priatelia, z ktorých každý má nejakú inú poruchu. Aj napriek tomu sa veľmi dobre dopĺňajú a sú zohratá partia kamošov. Zaujímavosťou je, že tieto postavy hrajú vo filme skutočne postihnutí herci. Keď je Lucy väčšia, začne chodiť do školy a stáva sa inteligentným a zvedavým dievčatkom. Sam sa jej pokúša svojským spôsobom zodpovedať spŕšku jej otázok, ktoré sú pre jej vek typické. Lucy si začína všímať aj to, že jej ocko je iný. Po jednom incidente s prostitútkou, ktorá sa na Sama pokúšala nalepiť, začne sa o Samov prípad, resp. o jeho schopnosť postarať sa o dcéru, zaujímať sociálna kurátorka. Lucy začne mať problémy v škole, naschvál robí to, aby mala zlé školské výsledky, pretože nechce svojmu otcovi spôsobovať pocity menejcennosti. Ten však naopak chce, aby sa Lucy snažila podľa svojich schopností, pretože má z toho radosť, keď je Lucy v niečom dobrá.
Sociálna kurátorka ho začne skreslene posudzovať. Možno tu vidieť ako úradník ľahko vykonštruuje rodinnú tragédiu, len preto, lebo má povrchný vhľad do rodinnej situácie, ovplyvnený navyše množstvom predsudkov, aj keď časť výhrad môže byť napriek všetkému opodstatnená.
Lucy sa bráni odlúčeniu od jej otca, ale predbežným súdnym nariadením je umiestnená do ústavu, pretože sa súd obáva, že Sam sa ako otec nedokáže o Lucy postarať. Nájde si právničku Ritu Harrisonovú, ktorá nikdy neprehráva, avšak je pre neho príliš drahá. Najskôr teda Sama odmietne, ale nakoniec sa chce pred svojimi kolegyňami blysnúť a povie, že je to prípad, ktorý robí „pro bono“. Takže Sam sa stane jej klientom gratis. Sam a Lucy zažívajú ťažké stretnutia v ústave, v ktorom môžu spolu pobudnúť len chvíľu a nemôžu zostať spolu.
Postupom času, po zaangažovaní sa právničky Rity do prípadu, sa obaja zblížia. Rita tak cez Sama spoznáva iný, pre ňu nový spôsob života. Začína si stále viac uvedomovať, akého hrozného človeka z nej urobilo to, že všetko vrátane vlastnej rodiny, v živote podriadila svojej kariére. Hlavnou témou druhej polovice filmu je súdny proces, kde sa má rozhodnúť či Lucy pôjde naspäť k otcovi alebo pôjde natrvalo do inej rodiny. Lucy sa po čase dostane do náhradnej rodiny. Sam si začne vtedy myslieť, že keď má Lucy novú rodinu, už ho nepotrebuje. Napokon, ale po Ritinom prehováraní, Sam prichádza za Lucy na návštevu do náhradnej rodiny. Keďže sa ale dlho neukázal, Lucy je veľmi nahnevaná. Sam sa presťahuje neskôr blízko Lucy, prenajme si tam byt. Lucy to využije a každú noc chodí spať ku svojmu ockovi. Po usnutí ju Sam nosí späť jej náhradnej matke Randy. Tá však pochopí, že to čo je pre Lucy najlepšie, je aby zostala so svojim otcom a aby už neboli rozdelení. A preto má záujem pomôcť Samovi aj na súde…
Filmu sa dajú vytknúť len isté menšie prešľapy, ktoré sú ale ľahko prehliadnuteľné, pretože film je ako celok výnimočným dielom. Zobrazuje ako málo stačí k ľudskému šťastiu, no niekedy to môže byť aj napriek tomu strašne ťažké dosiahnuť. Buď človeku v dosiahnutí šťastia bráni niekto iný, ako to je v prípade Sama a Lucy alebo si človek kladie v živote prekážky k dosiahnutiu tohto šťastia sám, ako právnička Rita. Hlavnou pointou filmu teda je, že je šťastie byť šťastnými ľuďmi. V tomto prípade sa ukazuje, že nie je podstatným ani zdravie, pretože zdravie nie je kľúčovou podmienkou k tomu, aby bol človek skutočne šťastným.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Sam a Rita si vymieňajú intímne dotyky. Vyzývavo oblečená prostitútka.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Popíjanie alkoholu pri spoločenskej príležitosti.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Rýchla jazda v aute. Arogantnosť niektorých postáv na súde.
Iné: Oddeľovanie malej Lucy od milujúceho otca. Rita sa rozíde so svojim manželom, najmä kvôli manželovej nevere. Sam čaká nemanželské dieťa s prostitútkou.
Vhodnosť pre deti od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment