Film: Zpovídám se / I Confess (1953)

Bravúrny príbeh od Alfreda Hitchcocka, majstra detektívky, s posolstvom odvahy a čestnosti kňaza, ktorý má svoj život i život vraha vo svojich rukách. Otec Logan je symbolom poctivosti, čestnosti, pevnosti, zásadovosti a odvahy. Celým filmom sa vinie myšlienka vernosti povolaniu a vernosti Bohu, aj napriek nástrahám, ktoré majú viacero podôb.

Film_Spovedam_I_Confess_1953

Dej filmu

Keller je emigrant z Nemecka, ktorého v Kanade prichýli otec Logan na svojej fare aj s jeho ženou. Keller nedokáže znášať to, že jeho žena musí ťažko pracovať, aby mali dosť peňazí na živobytie, a preto sa odhodlá, že okradne bohatého právnika Villetea, u ktorého je zamestnaný. Pri kradnutí ho však Villete prichytí a Keller ho zabije.

Vraždu spácha v kňazskom rúchu a keď odchádza z Villeteovho domu, vidia ho dve školáčky, po ktorých svedectve padne podozrenie na otca Logana. Otec Logan je podozrivý aj z iných dôvodov.

Ešte viac sa prípad zamotáva tým, že otec Logan, pred tým než sa stal kňazom, bol zamilovaný do Ruth, ktorá je tiež zapletená do tohto incidentu. Otca Logana zatknú. Začne sa súd a hrozí, že bude odsúdený na smrť obesením.

Keller, nemieni obhajovať otca Logana, nemá v pláne sa priznať, záleží mu len na tom, aby on nebol ten, ktorý skončí na povraze. Preto dúfa, že otec Logan neprezradí spovedné tajomstvo.

Dráma / Thriller
USA, 1953, 95 min
Režie: Alfred Hitchcock
Hudba: Dimitri Tiomkin
Hrají: Montgomery Clift, Anne Baxter, Karl Malden, Brian Aherne, O. E. Hasse, Alfred Hitchcock;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Manželka jedného muža zaľúbená do kňaza Logana. Bozkávanie sa zaľúbencov asi 5 krát, 1x krát aj v situácii, že mladá žena už bola vydatá za iného muža. Jedna scéna, kde je žena v nočnej košeli na ramienka s väčším dekoltom.
Násilie a brutalita: Ležiace telo zavraždeného v úvodnej scéne. Dve scény so zastrelením človeka.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pár krát fajčenie a popíjanie alkoholu.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Slovné útoky na kňaza, ktorý je považovaný za vraha.
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.