Film: Zpovídám se / I Confess (1953)

Dráma / Thriller
USA, 1953, 95 min
Režie: Alfred Hitchcock
Hudba: Dimitri Tiomkin
Hrají: Montgomery Clift, Anne Baxter, Karl Malden, Brian Aherne, O. E. Hasse, Alfred Hitchcock;

Stane sa vražda. Vrah sa rozhodne vyspovedať kňazovi z toho čo vykonal. Prípad sa ale vyvinie tak, že z vraždy začne byť podozrivý práve kňaz, ktorý vraha spovedal. Prezradí spovedné tajomstvo, ktoré ho zaväzuje k mlčanlivosti alebo nie, aj vtedy keď mu hrozí, že bude odsúdený k poprave? Bravúrny príbeh od Alfreda Hitchcocka, majstra detektívky, s posolstvom odvahy a čestnosti kňaza, ktorý má svoj život i život vraha vo svojich rukách. Otec Logan je symbolom poctivosti, čestnosti, pevnosti, zásadovosti a odvahy. Celým filmom sa vinie myšlienka vernosti povolaniu a vernosti Bohu, aj napriek nástrahám, ktoré majú viacero podôb, a ktoré môžu na prvý pohľad vyzerať veľmi nevinne.

Dej filmu
Vrahom je Keller – emigrant z Nemecka, ktorého v Kanade prichýli otec Logan na svojej fare aj s jeho ženou. Keller nedokáže znášať to, že jeho žena musí ťažko pracovať, aby mali dosť peňazí na živobytie, a preto sa odhodlá, že okradne bohatého právnika, pána Villetea, u ktorého je zamestnaný. Pri kradnutí ho však Villete prichytí a Keller ho zabije.
Vraždu spácha v kňazskom obleku a keď odchádza z Villeteovho domu, vidia ho dve školáčky, po ktorých svedectve padne podozrenie na otca Logana. Otec Logan je podozrivý aj z iných dôvodov. Ešte viac je prípad zamotaný tým, že otec Logan, pred tým než sa stal kňazom, bol zamilovaný do Ruth, ktorá sa tiež zapletie do tohto prípadu. Otca Logana zatknú. Začne sa súd a hrozí, že bude odsúdený na smrť obesením. Keller – ten ktorý zabíjal, nemieni obhajovať otca Logana, nemá v pláne sa priznať, záleží mu len na tom, aby on nebol ten, ktorý skončí na povraze a preto len dúfa, že otec Logan neprezradí spovedné tajomstvo.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od:

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment