Film: Svätý Augustín / Sant’Agostino (2009)

Spracovanie Augustínovho života odhaľujúce nielen život samotného Augustína, ale aj hrdinský boj Svätej Moniky, Augustínovej matky, ktorá napriek veľkému ubližovaniu a ponižovaniu zo strany manžela a neskôr i syna Augustína, nestratila vieru v Boha a lásku. Vďaka svojej niekoľkoročnej vytrvalosti v modlitbe, dokázala s Božou pomocou, oboch – muža i syna, zachrániť pre nebo.

Film_Svaty_Augustin_Sant_Agostino_2009

Dej filmu

Augustín vyrastá v rodine, kde otec holduje alkoholu, hazardným hrám a svoju ženu podvádza s inými mužmi. Výsledkom vplyvu takéhoto prostredia je rovnako aj u Augustína sebecký postoj k životu.

V dospelosti sa Augustín dáva na dráhu rečníka a právnika. Jeho učiteľom je uznávaný Macrobius v Kartágu. Žiaľ neučí sa u neho čestnosti, poctivosti a hľadaniu pravdy v právnych sporoch, ale tomu ako klamstvami dosiahnuť vždy vlastný prospech a cieľ.

Začína žiť hýrivým spôsobom života, ale neuspokojuje ho to. Vidí koľko zla prinášajú jeho sofistikované podvody. Učiteľ ho viedol k relativizácii pravdy, ale toto falošné učenie v Augustínovi vyvoláva stále väčší a väčší boj.

Napriek osobným bojom, upadá stále do väčšieho bahna hriechu. Začína žiť so svojou slúžkou, narodí sa mu nemanželský syn, vstupuje do sekty Manichejcov, vysmieva sa z kresťanov. Napokon opúšťa aj svoju slúžku a svojho syna. Začne spolupracovať s Valeriom, ktorý mu dopomôže stať sa cisárovým hovorcom. V mene cisára bojuje v diskusiách proti biskupovi Ambrózovi a proti kresťanom v Miláne.

Filozofické a teologické debaty s Ambrózom v ňom, ale umocňujú potrebu nasledovať Pravdu. Keď sa konečne otvorí voči Kristovi, Boh mení jeho život o 180 stupňov. Na scénu prichádza nový Augustín. Nie zvrhlý zbabelec a cisárov poskok, ale odvážny človek, ktorý chce svoj život naplniť láskou k Bohu a ľuďom.

Dráma / Životopisný / Historický
Taliansko, 2009, 2×100 min
Réžia: Christian Duguay;
Hrajú: Alessandro Preziosi, Cesare Bocci, Monica Guerritore, Cosimo Fusco, Jannis Niewöhner, Götz Otto, Franco Nero, Johannes Brandrup, Gerald Alexander Held;

Prvý diel:

Druhý diel:

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude ešte doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita: Nahota v scéne pri záberoch na hýriacu pospolitosť, a tiež vyzývavo oblečené a správajúce sa ženy v niektorých ďalších scénach.
Násilie a brutalita: Viacero násilných scén.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Dialógy s biskupom Ambrózom, najmä niektoré jeho výroky sú slabšie spracované. Plač Augustínovho syna pôsobí trochu neautenticky.
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.