Film: Svätý Augustín (2009)

Dráma
Taliansko, 2009, 2×100 min
Réžia: Christian Duguay
Hrajú: Alessandro Preziosi, Cesare Bocci, Monica Guerritore, Cosimo Fusco, Jannis Niewöhner, Götz Otto, Franco Nero, Johannes Brandrup, Gerald Alexander Held;

Zaujímavé spracovanie Augustínovho života ukazujúce podrobne nielen život samotného Augustína, ale aj hrdinský boj svätej Moniky, Augustínovej matky, ktorá napriek veľkému ubližovaniu a ponižovaniu zo strany manžela a neskôr i syna Augustína nestratila vieru v Boha a lásku k blížnym. Vďaka svojej niekoľkoročnej vytrvalosti v modlitbe dokázala, samozrejme s Božou pomocou, oboch – muža i syna, zachrániť pre nebo. Ukážkový príklad toho ako aj veľké zlo dokáže premôcť modlitba odriekaná s veľkou láskou.

Dej filmu
Augustín vyrastá v rodine, kde jeho otec holduje alkoholu, hazardným hrám a svoju ženu podvádza s inými mužmi. Samozrejmým výsledkom vplyvu takéhoto prostredia je rovnako aj u Augustína sebecký postoj k životu. Augustín sa dáva na dráhu rečníka a právnika. Jeho učiteľom je uznávaný Macrobius v Kartágu. Žiaľ neučí sa u neho čestnosti, poctivosti a hľadaniu pravdy v právnych sporoch, ale tomu ako klamstvami dosiahnuť vždy vlastný prospech a cieľ. Okrem toho začne žiť hýrivým spôsobom života. Neskôr začína vidieť koľko zla prinášajú jeho sofistikované podvody. Jeho učiteľ ho viedol k relativizácii pravdy, ale to v Augustínovi vyvoláva stále väčší a väčší boj. Napriek tomu stále upadal do väčšieho a väčšieho bahna hriechu. Neskôr začína žiť so svojou slúžkou, narodí sa mu nemanželský syn, vstupuje do sekty Manichejcov, vysmieva sa z kresťanov. Napokon ale opúšťa aj svoju slúžku a svojho syna. Začne spolupracovať s Valeriom, ktorý mu dopomôže stať sa cisárovým hovorcom. V mene cisára začne bojovať v diskusiách proti biskupovi Ambrózovi a proti kresťanom v Miláne.
Filozofické a teologické debaty s Ambrózom v ňom ale umocňujú potrebu nasledovať pravdu. Po tom čo sa Augustín stretáva s napomínaním a výčitkami svojej matky a keď stále viac vidí koľko utrpenia spôsobuje, niečo sa v ňom zlomí a vzoprie sa proti otroctvu hriechu, v ktorom bol uväznený. Otvorí sa voči pravde a Boh vstupuje do jeho života. Jeho život sa mení o 180 stupňov. Na scénu prichádza nový Augustín. Nie zvrhlý zbabelec a cisárov poskok, ale odvážny človek, ktorý chce svoj život naplniť láskou k Bohu a ľuďom s cieľom slúžiť Pravde.
Záver sa ďalej dotýka pôsobenia Augustína ako biskupa, jeho rečníckych a teologických bojov s viacerými sektármi.
Film ukazuje aj viacero iných skutočných osobností tej doby, ktoré pomáhali Bohu meniť srdcia ľudí, ale aj úpadok väčšinovej spoločnosti v tej dobe.
Dejom filmu sa prelína dobíjanie a obrana mesta Hippo pred Vandalmi, kde bol Augustín biskupom v závere svojho života. Ukážkovo vyjednal prímerie, ale pýcha iných spôsobila, že boju sa nakoniec nepodarilo vyhnúť. Excelentný príklad toho, ako dopadne človek i celá spoločnosť, keď sa ľudia prestanú spoliehať na Boha a viac sa začnú spoliehať na vlastné schopnosti a vlastnú silu.

 

 

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude ešte doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita: Nahota v scéne pri záberoch na hýriacu pospolitosť, a tiež vyzývavo oblečené a správajúce sa ženy v niektorých ďalších scénach.
Násilie a brutalita: Viacero násilných scén.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Dialógy s biskupom Ambrózom, najmä niektoré jeho výroky sú slabšie spracované. Plač Augustínovho syna pôsobí trochu neautenticky.
Vhodnosť pre deti od: 15

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment