Film: Viac než sny / More than Dreams (2007)

Päťdielne filmové spracovanie skutočných osudov niekoľkých moslimov z rôznych krajín, ktorí neraz napriek svojej silnej viere v islam a zakorenenie v kultúre, v ktorej žili, radikálne zmenili svoj život. Bol k tomu však potrebný Boží dotyk. Možno práve modlitba za moslimov môže byť naúčinnejším prostriedkom k tomu, aby mohli títo ľudia zažiť obrátenie vo viere. Boh si nachádza svoju cestu, napriek tomu, že misijná činnosť je v týchto krajinách trestaná smrťou.

Film_Viac_nez_sny_2007_Sny_moslimov

Dej filmu

Prvý diel rozpráva príbeh Dini, ktorej ešte ako dievčaťu zomrel otec. Po určitej životnej kríze nastáva v jej živote čas hľadania cesty k Bohu. Na jej volanie Ježiš odpovedá tým, že sa jej zjavuje. Keď sa Dinina rodina dozvedá, že Dina sa stala nasledovníčkou Ježiša Krista, bola Dina kvôli rozporom v rodine nútená odísť z domu. Pre Dinu však začalo najťažšie obdobie – začal čas odpúšťania tým, ktorí jej v živote ublížili a postupného zmierovania sa s nimi.

Druhý diel zachytáva osudy Aliho, ktorý je alkoholik a v stave opitosti terorizuje svoju rodinu. Vždy keď vytriezvie, je mu veľmi ľúto čo spravil, ale nevie s tým prestať. Odchádza preto z domu pracovať ako murár do Istambulu. Tam zarobené peniaze prepíja. Ali sa časom kvôli svojej túžbe prestať piť dostane až do Saudskej Arábie. Chce ísť na púť do Mekky. Chce sa stať oddaným moslimom a chce napraviť vzťahy vo svojej rodine. Na púti však zažíva mystický sen, v ktorom sa mu zjavuje Ježiš. Na jeho základe mení svoj život. Odchádza zo Saudskej Arábie. Postretávajú ho ďalšie zvláštne momenty, ktoré poukazujú na to, že ten sen nebol len akýsi prelud v jeho mysli. Ali napokon odchádza domov a opúšťa moslimskú vieru. Po istých komplikáciách v jeho živote sa mu dostáva do rúk Nový zákon a vďaka nemu nachádza cestu pre svoj ďalší život.

Tretí príbeh je o Chalim, oddanom a horlivom moslimskom bojovníkovi. Jeho život bol pretkaný nenávisťou voči kresťanom. Chali je ako jeden z najoddanejších vybratý, aby preštudoval Bibliu a poukázal na jej chyby a nepravdivosť pri boji proti kresťanom. Avšak počas svojho štúdia namiesto vyvrátenia pravdivosti Biblie dostáva silné pochybnosti o hodnovernosti Koránu. Navyše dostáva zvláštny sen aj s indíciou, kde nájde stratenú Bibliu. Chaliho srdce sa napokon mení a stáva sa z neho nový človek.

Štvrtý príbeh je o osudoch Chosrowa, ktorý uteká s rodinou do Rakúska až z Iránu. Dej sa zameriava najmä na udalosti z jeho mladosti, kedy bol vo svojom rodisku považovaný za čudáka. V rámci svojho hľadania Boha sa dostáva do jednej kresťanskej cirkvi a tu sa stretáva s Novým zákonom. Stále mu však niečo chýba. Volá na Boha a On mu odpovedá. Chosrow je naplnený radosťou a jeho osobnosť sa mení. Je uzdravený z jeho zranení z detstva. Chosrow sa aj s rodinou cez útek do Rakúska, nakoniec dostáva až do USA, kde začína pôsobiť ako pastor.

Piaty príbeh je o Mohamadovi, ktorý vyrastá v Afrike v moslimskom prostredí. Stáva sa moslimským duchovným vodcom a učiteľom a má túžbu ísť študovať do Saudskej Arábie. Dostáva však niekoľko snov, ktoré prevrátia jeho život naruby. Opúšťa moslimskú vieru a stáva sa z neho vyvrheľ či už v rámci rodiny alebo aj širšej komunity. Jeho vlastný otec sa ho pokúsi dať niekoľko krát zabiť. Pred smrťou si ho však otec dá zavolať a ľutuje všetko zlé, čo svojmu synovi spôsobil. Aj on sa rozhodne prijať pre vieru v Ježiša Krista.

Dráma
USA, 2007, 187 min

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Dinina teta čaká dieťa s Dininým otcom.
Násilie a brutalita: Moslimskí bojovníci trénujúci zabíjanie. Viac krát bitie, najmä muži bijúci ženy. Moslimskí bojovníci trénujúci zabíjanie. 1x podanie jedu a pokus o vraždu streľbou z luku.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Opitý Ali. Viac krát pitie alkoholu.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Pád do studeného potoka.
Iné: Vzdanie sa detí a danie ich na adopciu. Posmievanie sa a pohŕdanie Dininou tetou i jej synom, keďže jej teta mala tohto syna s Dininým otcom. Zabávanie sa na skutočnosti, že Dinin otec bol sukničkár. Istá žena v rozhovore odporúča, aby Dinina teta išla na potrat.
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.