Film: Vánoční pohádka / Legenda o Vánocích / Joulutarina / Christmas Story (2007)

Rodinný / Fantasy / Dráma
Finsko, 2007, 77 min
Réžia: Juha Wuolijoki
Hrajú: Hannu-Pekka Björkman, Otto Gustavsson, Jonas Rinne, Kari Väänänen, Minna Haapkylä, Mikko Leppilampi, Laura Birn, Nella Siilasmaa, Antti Tuisku, Ville Virtanen;

Príbeh o Nikolasovi – niečo medzi Mikulášom a Santa Clausom. Síce je hlavnou postavou v podstate Santa Claus pod menom Nikolas, ale jadro príbehu je veľmi príjemne spracované. Celé je to také pekné rozprávkové. Príbeh o tom aké krásne je dávať a príbeh o dobromyseľnosti a priateľstve.

Vianocna rozpravka

Dej filmu
Malému Nicolasovi zahynú rodičia aj s jeho sestrou Adou, keď je ešte malý. O malú sirotu Nikolasa sa začne starať celá obec. Rozhodnú sa striedať sa každý rok pri starostlivosti o Nikolasa. Počas pobytu v jednej takejto rodine si nájde Nikolas najlepšieho kamaráta Emelyho. Napriek všetkým ťažkostiam, ktoré Nikolasa v živote postretli je odhodlaný konať dobro. Vyrezáva hračky a dáva ich ako darček ostatným deťom. Prichádza ťažký rok a žiadna rodina sa nedokáže o Nikolasa postarať. Postrach všetkých detí menom Isaki sa rozhodne o Nikolasa postarať, keď zistí, že chlapec má talent na vyrezávanie. Isaki sa správa voči Nikolasovi dosť necitlivo, ale po čase sa medzi nimi vytvorí puto. Isaki učí Nikolasa rezbárskemu remeslu. Napriek určitej hrubosti sa v Isakim ukrýva aj mnoho dobrého. Keď vidí dobré srdce malého Nikolasa, necháva sa obmäkčiť, aby mohol Nikolas rozniesť darčeky deťom z obce, dokonca mu v tom pomôže. Neskôr vychádza na povrch, že Isaki prišiel dávnejšie o svojich dvoch synov a v tom tkvie aj koreň jeho neláskavosti. Isaki si u seba ponechá Nikolasa aj naďalej a stáva sa mu akoby synom. Z Nikolasa vyrastie dospelý muž a Isaki zostarne.
Jedného dňa sa vrátia Isakiho synovia a rozhodnú sa zobrať so sebou aj svojho otca. Nikolas je z toho smutný, nechce zostať bez Isakiho, ale chápe Isakiho túžbu byť so svojimi synmi. Isaki Nikolasovi ponecháva dom aj s veľkým bohatstvom. Keď Nikolas zistí, že má z čoho žiť vďaka Isakiho celoživotným úsporám, rozhodne sa vyrábať len darčeky na Vianoce. Z celkom praktických dôvodov prichádza nielen k sobom, ale ja k červenému obleku. Nakoniec nájde aj pomocníčku pre svoju prácu.

 

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 1x sakra, prisahanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Necitlivý prístup Isakiho voči Nikolasovi.
Iné: Skresľovanie skutočného príbehu o biskupovi Mikulášovi a podstaty vianočných sviatkov bez dostatočného vysvetlenia deťom.
Vhodnosť pre deti od: 7

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment