Film: Vánoční pohádka / Legenda o Vánocích / Joulutarina / Christmas Story (2007)

Príbeh o dobromyseľnom Nikolasovi, ktorému robí najväčšiu radosť obdarovávať ostatných. Rozprávkový film o tom aké krásne je dávať a akým veľkým darom je priateľstvo a láska.

Vianocna rozpravka

Dej filmu

Malému Nicolasovi zahynú rodičia aj s jeho sestrou Adou. O malú sirotu Nikolasa sa začne starať celá obec. Rozhodnú sa každý rok pri starostlivosti o chlapca striedať.

Napriek všetkým ťažkostiam, ktoré Nikolasa v živote postretli je odhodlaný konať dobro. Vyrezáva hračky a dáva ich ako darček ostatným deťom.

Prichádza ťažký rok a žiadna rodina sa nedokáže o Nikolasa postarať. Postrach všetkých detí menom Isaki sa rozhodne Nikolasa vziať k sebe. Jeho talent na vyrezávanie chce speňažiť vo svoj prospech.

Isaki sa správa voči Nikolasovi necitlivo, no po čase sa medzi nimi vytvorí puto. Isaki zdokonaľuje Nikolasa v rezbárskom remesle a na druhú stranu Isaki sa od Nikolasa učí správať láskavejšie.

Isaki si u seba ponechá Nikolasa aj naďalej a stáva sa mu akoby synom. Z Nikolasa vyrastie dospelý muž a Isaki zostarne.

Jedného dňa Isaki odchádza a Nikolasovi ponecháva dom aj s veľkým bohatstvom. Majetok si ale Nikolas neplánuje nechať pre seba.

Rodinný / Fantasy / Dráma
Finsko, 2007, 77 min
Réžia: Juha Wuolijoki;
Hrajú: Hannu-Pekka Björkman, Otto Gustavsson, Jonas Rinne, Kari Väänänen, Minna Haapkylä, Mikko Leppilampi, Laura Birn, Nella Siilasmaa, Antti Tuisku, Ville Virtanen;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 1x sakra, prisahanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Necitlivý prístup Isakiho voči Nikolasovi.
Iné: Skresľovanie skutočného príbehu o biskupovi Mikulášovi a podstaty vianočných sviatkov bez dostatočného vysvetlenia deťom.
Vhodnosť pre deti od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.