Film: World Trade Center (2006)

Dráma / Životopisný / Historický
USA, 2006, 129 min
Réžia: Oliver Stone
Hudba: Craig Armstrong
Hrajú: Nicolas Cage, Maria Bello, Connor Paolo, Michael Peña, Jay Hernandez, Jon Bernthal, Nick Damici, Jude Ciccolella, Nicholas Turturro, Danny Nucci, Tawny Cypress, Maggie Gyllenhaal, Brad William Henke, Donna Murphy, Nicky Katt, Michael Shannon, Wass Stevens, Jay Acovone, Arthur J. Nascarella, William Mapother, Stephen Dorff;

Film o hrdinstve, obetavosti, viere, priateľstve, láske a silných rodinných putách, ale aj o utrpení, ktoré spôsobili ľudia zodpovední za zrútenie Svetového obchodného centra 11. septembra 2001.

Dej filmu
Jadrom filmu sú osudy niekoľkých policajtov a ich rodín, ktorí zasahovali pri páde Svetového obchodného centra v New Yorku. Skupinka hlavných hrdinov – policajtov sa dostáva do útrob jedného z mrakodrapov WTC. Krátko na to sa veža mrakodrapu zrúti. Traja policajti, ktorí pád budovy prežili sú uväznení pod troskami mrakodrapu. Jeden z nich je však relatívne voľný a pokúša sa pomôcť ostatným. Po chvíli, ho ale zasypú znovu padajúce trosky a smrteľne ho porania. Dejom sa následne prelínajú scény obáv manželiek seržantov Chimena a McLaughlina a ďalších blízkych osôb týchto policajtov striedajúce sa s dialógmi zasypaných policajtov čakajúcich na pomoc spolu s ďalšími vypätými situáciami. Do deja sú tiež zakomponované spomienky na spoločné strávené chvíle policajtov s ich manželkami, ale tiež sny a vízie.
Do záchranných prác sa rozhodne zapojiť aj vojak Dave, ktorý túžbu ísť zachraňovať vníma, ako Božie volanie. Po dlhom hľadaní sa mu aj s ďalším obetavým vojakom darí nájsť Chimena a McLaughlina. Záchranné práce sú veľmi náročné, ale po čase sa podarí záchranárom vyslobodiť oboch policajtov z trosiek. V závere filmu je naznačené ako sa v tomto ťažkom období zomkli mnohí z rôznych kútov Spojených štátov, aby vyjadrili svoju spolupatričnosť.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Provokovanie policajta prostitútkou v krátkej sukni. Väčší výstrih manželky jedného policajta. Intímna scéna bozkávajúcich sa manželov.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, nadávky, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Nadávky ako blbec, pytomec, magor. Viac krát božekovanie, 1x sakra, 1x Ježiši Kriste.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát scéna s fajčiacimi osobami.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Zábery zranených. Človek padajúci z mrakodrapu. Explózie a rúcajúce sa budovy. Trosky padajúce na policajtov a zavalený umierajúci policajt. Výstrely z nabitej zbrane ohrozujúce zasypaných policajtov.
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment