Film: World Trade Center (2006)

Film o hrdinstve, obetavosti, viere, priateľstve, láske a silných rodinných putách, ale aj o utrpení, ktoré spôsobili ľudia zodpovední za zrútenie Svetového obchodného centra 11. septembra 2001.

Film_World_Trade_Center_2006

Dej filmu

Jadrom filmu sú osudy niekoľkých policajtov a ich rodín, ktorí zasahovali pri páde Svetového obchodného centra v New Yorku. Skupinka hlavných hrdinov sa dostáva do útrob jedného z mrakodrapov WTC. Krátko na to sa veža mrakodrapu zrúti.

Traja policajti, ktorí pád budovy prežili sú uväznení pod troskami mrakodrapu. Jeden z nich je však relatívne voľný a pokúša sa pomôcť ostatným. Po chvíli, ho ale zasypú znovu padajúce trosky a smrteľne ho porania.

Dejom sa následne prelínajú scény obáv manželiek seržantov Chimena a McLaughlina a ďalších blízkych osôb týchto policajtov striedajúce sa s dialógmi zasypaných policajtov čakajúcich na pomoc spolu s ďalšími vypätými situáciami.

Do deja sú tiež zakomponované spomienky na spoločne strávené chvíle policajtov s ich manželkami. Tiež ich sny a vízie.

Do záchranných prác sa rozhodne zapojiť aj vojak Dave, ktorý túžbu ísť zachraňovať vníma, ako Božie volanie. Záchranné práce sú neľahké, ale po dlhom náročnom hľadaní začnú prinášať prvé úspechy.

V závere filmu je naznačené ako sa v tomto ťažkom období zomklo množstvo ľudí z rôznych kútov Spojených štátov, aby vyjadrili svoju spolupatričnosť.

Dráma / Životopisný / Historický
USA, 2006, 129 min
Réžia: Oliver Stone
Hudba: Craig Armstrong
Hrajú: Nicolas Cage, Maria Bello, Connor Paolo, Michael Peña, Jay Hernandez, Jon Bernthal, Nick Damici, Jude Ciccolella, Nicholas Turturro, Danny Nucci, Tawny Cypress, Maggie Gyllenhaal, Brad William Henke, Donna Murphy, Nicky Katt, Michael Shannon, Wass Stevens, Jay Acovone, Arthur J. Nascarella, William Mapother, Stephen Dorff;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Provokovanie policajta prostitútkou v krátkej sukni. Väčší výstrih manželky jedného policajta. Intímna scéna bozkávajúcich sa manželov.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, nadávky, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Nadávky ako blbec, pytomec, magor. Viac krát božekovanie, 1x sakra, 1x Ježiši Kriste.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát scéna s fajčiacimi osobami.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Zábery zranených. Človek padajúci z mrakodrapu. Explózie a rúcajúce sa budovy. Trosky padajúce na policajtov a zavalený umierajúci policajt. Výstrely z nabitej zbrane ohrozujúce zasypaných policajtov.
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.