Film: Za zvuků hudby / The Sound of Music (1965)

Mária je veselá mladá žena, ktorá obľubuje hudbu, prírodu a teší sa zo života. Pokúša sa žiť v reholi, ale zatiaľ nezložila večné sľuby, takže stále len skúma, či je život v reholi to pravé povolanie, ktoré má pre ňu Boh pripravené.

Film_Za_zvukov_hudby_1965

Dej filmu

Sestra predstavená posiela Máriu, aby nejaký čas strávila ako opatrovateľka v jednej rodine so siedmymi deťmi, ktorým zomrela matka. Má pochybnosti o Máriinom povolaní do rehole.

Hlavou rodiny, kam Mária prichádza, je kapitán Georg. V dome vládnu vojenské pomery, ktoré Mária svojou radostnou povahou značne odľahčí.

Georg sa plánuje oženiť s barónkou Schraederovou a Máriu chce najskôr poslať preč, lebo je nespokojný, že nezachovala pri výchove jeho detí prísnu disciplínu. Napokon si to, ale rozmyslí.

Po čase si Mária získa Georgove srdce. Keď si Mária uvedomí, že medzi ňou a Georgom vznikla určitá náklonnosť, rozhodne sa odísť s ohľadom na vzťah medzi barónkou a Georgom. Po návrate do kláštora bojuje so svojou zmätenosťou a túžbami svojho srdca.

Márii pomôže zložitú situáciu vyriešiť chápavosť a rozvaha matky predstavenej.

Muzikál / Rodinný / Dráma / Životopisný
USA, 1965, 174 min
Réžia: Robert Wise;
Hrajú: Julie Andrews, Christopher Plummer, Eleanor Parker, Richard Haydn, Peggy Wood, Heather Menzies-Urich, Nicholas Hammond, Angela Cartwright, Anna Lee;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: 3x bozkávajúci sa pár.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: 1x fajčenie.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Ohrozovanie Georga zbraňou. Prenasledovanie Georgovej rodiny nacistami.
Iné: Deti klamajúce otca.
Vhodnosť pre deti od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.