Film: Za zvuků hudby / The Sound of Music (1965)

Muzikál / Rodinný / Dráma / Životopisný
USA, 1965, 174 min
Réžia: Robert Wise
Hrajú: Julie Andrews, Christopher Plummer, Eleanor Parker, Richard Haydn, Peggy Wood, Heather Menzies-Urich, Nicholas Hammond, Angela Cartwright, Anna Lee;

Mária je veselá mladá žena, ktorá obľubuje hudbu, prírodu a teší sa zo života. Pokúša sa žiť v reholi, ale zatiaľ nezložila večné sľuby, takže stále len skúma, či je život v reholi to pravé povolanie, ktoré má pre ňu Boh pripravené. Film vyzdvihuje úctivosť, principiálnosť, priateľstvo a lásku.

Dej filmu
Predstavená sestra si nemyslí, že Mária sa hodí do kláštora. Sama Mária cíti, že v kláštore nie je celkom spokojná, že to asi nebude jej povolanie, ktoré má pre ňu Boh pripravené.
Sestra predstavená ju posiela, aby nejaký čas strávila ako opatrovateľka v jednej rodine so siedmymi deťmi, ktorým zomrela matka. Hlavou rodiny je kapitán Georg. V dome vládnu vojenské pomery, ktoré Mária značne odľahčí a naruší zabehaný systém v rodine. Stane sa veľmi vľúdnou a priateľskou vychovávateľkou so zmyslom pre humor a preto si získa aj všetky deti.
Georg sa plánuje oženiť s barónkou Schraederovou a Máriu chce najskôr poslať preč, lebo je nespokojný, že nezachovala pri výchove jeho detí prísnu disciplínu. Napokon si to ale rozmyslí a ona sí získa aj jeho srdce.
Keď Mária zistí, že medzi ňou a Georgom vznikla určitá náklonnosť, rozhodne sa odísť s ohľadom na vzťah medzi barónkou a Georgom. Pekný je príklad barónky aj Márie, ktoré nebojujú o Georga za každú cenu, ale každá sa snaží pristupovať ku vzájomným vzťahom nesebecky. Po návrate do kláštora bojuje so svojou dilemou, zmätenosťou a túžbami svojho srdca.
Márii pomôže chápavosť a rozvaha matky predstavenej. Mária sa napokon vracia späť ku deťom. Georg a barónka nakoniec uznajú, že k sebe nepatria a Georg vyzná svoje city voči Márii a o nejaký čas sa vezmú.
Dejom sa prelína napätá politická situácia medzi stúpencami pripojenia Rakúska k Nemecku a odporcami tohto kroku. S tým súvisí aj vzťah Rolfa a Liesl, ktorá je najstaršou dcérou kapitána Georga. Liesl je šialene zaľúbená do Rolfa, ale napokon sa v ňom sklame. Rolf, ktorý mal záujem o Liesl sa stane oddaným nacistom až natoľko, že Liesl už pre neho nie je zaujímavá.
Po anšluse sa Georg nemieni podriadiť diktátu nacistov. Preto radšej než by sa mal nechať donútiť k službe nacistom, uteká aj s celou rodinou do Švajčiarska.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: 3x bozkávajúci sa pár.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: 1x fajčenie.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Ohrozovanie Georga zbraňou. Prenasledovanie Georgovej rodiny nacistami.
Iné: Deti klamajúce otca.
Vhodnosť pre deti od: 7

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment