Film: Jankove hračky (1984)

Baladicky ladený rodinný príbeh Jankove hračky s vianočným motívom o chlapcovi Jankovi, ktorý krásne vyrezáva drevené hračky a stáva sa záchrancom svojej rodiny. Jedna z najkrajších slovenských rozprávok, ktorá napriek určitému klišé a pátosu, chytí človeka za srdce. Neprávom zabudnutý film slovenskej kinematografie o láske a obetavosti.

Film_Jankove_hracky_1984_slovensky

Dej filmu

Jankov otec jedného dňa vážne ochorie a o obživu rodiny sa nemá kto postarať. Ako prichádza zima, rodina je nútená predať aj ovcu, ktorá rodine prinášala aspoň aký taký benefit.

Blížia sa Vianoce a Janko začne sám hľadať prácu, aby pomohol rodine. Nedarí sa mu však získať nijakú brigádu a tak začne vyrezávať drevené hračky. Tie sa rozhodne napokon popredať na predvianočnom jarmoku.

Spočiatku sa mu na jarmoku nie veľmi darí. Po radách od skúsenejších predajcov sa mu podarí utŕžiť dosť peňazí, aby mohol pre svoju rodinu na Vianoce nakúpiť to čo si zaumienil.

Cesta späť domov je pre Janka plná prekvapení a zázrakov, ktoré celej rodine prinesú na Vianoce stratené šťastie a radosť.

Film je natočený podľa rovnomennej rozprávky, ktorá vyšla v knihe Antona Habovštiaka „Poklad nad všetky poklady“.

Dráma / Rozprávka

Československo, 1984, 62 min

Réžia: Radim Cvrček;

Hrajú: Daniel Vychopeň, Emília Vášáryová, Štefan Kvietik, Ján Mistrík, Gabriela Galetková, Naďa Hejná, Barbora Uhereková, Stanislav Tříska, Ivan Kalina, Eva Matalová, Martin Zatovič;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: 
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 
Alkohol/Drogy/Fajčenie: 
Predávajúca žena na jarmoku dá 1x napiť Jankovi z fľaše s tvrdým alkoholom.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: 
Vhodnosť pre deti od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.