Film: Chlapec a pelikán / Přátelé navždy / Storm Boy (2019)

Krásny príbeh opierajúci sa o reálne udalosti o chlapcovi, ktorý zachránil troch pelikánov, ktorým matku zabili lovci. Film o tom ako priateľstvo so zvieratami a najmä starostlivosť o ne, v spojení s láskou otca, mu pomohli vyrásť v zrelého a spokojného dospelého človeka. Film o tom, aké je dôležité neprechovávať nevraživosť, ktorá môže mať za následok zranenia na celý život.

Film_Priatelia_navzdy_2019

Dej filmu

Michael Kingley je už dôchodca, vedenie firmy prenechal svojmu zaťovi Malcolmu Downerovi a vo firme figuruje už len ako člen predstavenstva. Jeho vnučka Madeline ťažko nesie otcovu prehnanú zaangažovanosť v rodinnej firme a ako typický zanedbávaný tínedžer rebeluje proti svojmu otcovi.

Jej deduško Michael sa pri jednom stretnutí s vnučkou rozhodne venovať jej čas a začne jej rozprávať príbeh svojho detstva a mladosti. Motívom k tomu je okrem iného skutočnosť, že i on ako dieťa dospel v istom období k nepriateľskému postoju voči svojmu otcovi, čoho dnes veľmi ľutuje. Nechce, aby podobnú chybu musela prežiť i jeho vnučka.

Michael rozpráva o svojom detstve, strate matky a sestry, ale najmä o tom ako skrz záchranu trojice pelikánov našiel naplnenie i veľké priateľstvo vo svojom detstve. Film ukazuje viacero silných a dojemných momentov z Michaelovho detstva a odhaľuje, že i prvotné tragické udalosti môžu viesť k pozitívnym dôsledkom a záchrane pre mnohých.

Dráma / Rodinný

Austrália, 2019, 99 min

Réžia: Shawn Seet;

Hudba: Alan John;

Hrajú: Finn Little, Geoffrey Rush, Jai Courtney, David Gulpilil, Erik Thomson, Morgan Davies, Chantal Contouri, Thibul Nettle, Alirio Zavarce;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota a intimita: Dievča v kratšej sukni.
Násilie a brutalita: 
Viac krát strieľanie vtákov poľovníkmi i zabitie Michaelovho obľúbeného pelikána.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Božekovanie, vyslovovanie “Ježiši” alebo “sakra”. Viac krát poverčivý aborigínec a 2x sypanie piesku pri aboriginskom rituále uctenia zeme. 1x vyslovenie “prisahám Bohu”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pár krát nalievanie a pitie alkoholu.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: V úvode filmu trochu prehnané eko-panikárenie mladej Madeline. Neúctivé správanie sa voči dedkovi a na adresu otca, vrátane 1x vyjadrenia “nenávidím ho”.
Vhodnosť pre deti od: 
12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.