Film: Liek pre Lorenza / Lék pro Lorenza / Lorenzo’s Oil (1992)

Skutočný príbeh o chlapcovi a jeho rodičoch, ktorí nevzdali boj s vážnou chorobou a vďaka ich hrdinstvu boli zachránené mnohé ďalšie deti s podobným osudom aký postihol ich syna.

Film_Liek_pre_Lorenza_1992

Dej filmu

Malý Lorenzo je zdravý chlapec plný života. V istom veku sa u neho začnú prejavovať príznaky vážneho zriedkavého dedičného ochorenia označovaného ako ALD. Lekári nevedia Lorenzovi pomôcť.

Vďaka húževnatosti a vynaliezavosti Lorenzových rodičov, najmä vďaka úsiliu jeho otca, svitá Lorenzovi nádej. Jeho otec vytrvalo študuje lekárske a veterinárne štúdie. Svojim úsilím so svojou ženou predčia množstvo lekárov a vedcov. Podarí sa im objaviť najskôr prvú a potom i druhú rozhodujúcu zložku lieku pre Lorenza.

Okrem rodičov film vykresľuje ďalšie výnimočné postavy, ktoré pomáhali Lorenzovej rodine. Naproti tomu film poukazuje tiež na skostnatelosť mnohých vedcov a lekárov.

Film ukazuje, že zvlášť v kritických situáciách si človek dokáže lepšie uvedomiť, že to najpodstatnejšie je pre neho byť s milovanou osobou.

Dráma
USA, 1992, 129 min
Réžia: George Miller;
Hrajú: Nick Nolte, Susan Sarandon, Peter Ustinov, Kathleen Wilhoite, Margo Martindale, James Rebhorn, LaTanya Richardson, Mary Pat Gleason, Laura Linney;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Väčší výstrih istej asistentky v chemickej firme.
Násilie a brutalita: Hádka medzi Lorenzovými rodičmi, kde padnú aj facky.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Asi tri krát božekovanie alebo “prekristapána”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Fajčenie Lorenzovho otca.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Zúfalstvo rodičov a Lorenzovo trápenie.
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.