Film: Liek pre Lorenza / Lék pro Lorenza / Lorenzo’s Oil (1992)

Dráma
USA, 1992, 129 min
Réžia: George Miller;
Hrajú: Nick Nolte, Susan Sarandon, Peter Ustinov, Kathleen Wilhoite, Margo Martindale, James Rebhorn, LaTanya Richardson, Mary Pat Gleason, Laura Linney;

Skutočný príbeh o chlapcovi a jeho rodičoch, ktorí nevzdali boj s vážnou chorobou a vďaka ich hrdinstvu boli zachránené mnohé ďalšie deti s podobným osudom aký postihol ich syna.

Dej filmu
Tento dojímavý film začína obdobím Lorenzovho útleho detstva, keď ešte bol zdravým chlapcom plným života. V istom veku sa však u neho začali prejavovať príznaky vážneho zriedkavého dedičného ochorenia označovaného aj ako ALD. Lekári nevedeli Lorenzovi pomôcť a viac menej bol pre nich len výskumno – experimentálnou pomôckou.
Vďaka húževnatosti a vynaliezavosti Lorenzových rodičov, najmä vďaka úsiliu jeho otca, svitla Lorenzovi nádej. Jeho otec vytrvalo študoval rôzne lekárske a veterinárne štúdie a iné materiály. Svojim úsilím aj so svojou ženou predčili množstvo lekárov a vedcov a podarilo sa im objaviť najskôr prvú a potom i druhú rozhodujúcu zložku lieku pre Lorenza.
Lorenzova matka bola veľmi vytrvalá, odvážna žena, ktorá sa nebála prinášať veľké obete v boji s Lorenzovou chorobou. Okrem rodičov sú vo filme ďalšie výnimočné postavy, ktoré pomáhali Lorenzovej rodine. Naproti tomu film poukazuje tiež na skostnatelosť množstva vedcov, lekárov a ďalších, ktorí ustrnuli kvôli snahe o prestíž, kariéru, peniaze a podobne.
Film ukazuje ako milujúci rodičia, ktorí sa nevzdávajú, s pomocou dostatočnej dávky inteligencie, lásky a múdrosti dokázali niečo, čo sa pre iných zdalo nemožným. Ak by sa títo rodičia vzdali, mnohí ďalší by stratili nádej na lepší život. Film ukazuje, že zvlášť v kritických situáciách si človek dokáže lepšie uvedomiť, že najpodstatnejšie je pre neho byť s milovanou osobou.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Väčší výstrih istej asistentky v chemickej firme.
Násilie a brutalita: Hádka medzi Lorenzovými rodičmi, kde padnú aj facky.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Asi tri krát božekovanie alebo “prekristapána”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Fajčenie Lorenzovho otca.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Zúfalstvo rodičov a Lorenzovo trápenie.
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment