Film: Čas prebudenia / Awakenings (1990)

Awakenings je skutočný príbeh nútiaci človeka viac uvažovať o živote a daroch, ktoré ako zdraví ľudia máme. Núti človeka premýšľať o vlastnom pohľade na svet, o malichernostiach, ktoré často považujeme za dôležité.

film Cas prebudenia

Dej filmu

Leonard Lowe sa ako malý chlapec venuje hrám a chodeniu do školy, tak ako iné deti v jeho veku. Má milujúcu mamu, ktorá sa o neho stará.

Dej sa neskôr presúva do Leonardovej dospelosti. Žije v nemocnici, kde je z v dôsledku prekonanej encefalitídy desiatky rokov vo vážnom stave.

V roku 1969 doktor Malcolm Sayer nastupuje do nemocnice v New Yorku, kde je pacientom aj Leonard. Spolu s ním sú tu umiestnení ďalší ľudia trpiaci buď rovnakým ochorením ako on alebo postihnutí rôznymi psychickými poruchami.

S pomocou nového experimentálneho lieku L-DOPA doktor Sayer postupne ‚prebúdza‘ pacientov do reálneho sveta, medzi nimi i Leonarda. Popritom sám doktor Sayer v sebe nájde dlho driemajúcu vnímavosť k láske a priateľstvu.

Po čase sa však u prvého z pacientov začnú prejavovať príznaky straty nadobudnutých schopností. Sayer je sklamaný, no sestra Costellová ho presviedča, že i tak pre svojich pacientov urobil nesmierne veľa, tým že ich aspoň na krátky čas vrátil do života.

Film je jednou z najsmutnejších, ale zároveň najnádhernejších osláv života, ktorá má potenciál poukázať na veci, ktoré sú v živote podstatné.

Dráma / Životopisný
USA, 1990, 121 min
Réžia: Penny Marshall;
Hrajú: Robert De Niro, Robin Williams, Julie Kavner, John Heard, Penelope Ann Miller, Alice Drummond, Barton Heyman, George Martin, Anne Meara, Dexter Gordon, Mary Alice, Bradley Whitford, Max von Sydow, Harvey Miller, Peter Stormare, Vincent Pastore, Vin Diesel;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: 1x krátky záber na dievča v minisukni.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Narážka na legálnosť drog.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Niektoré záchvaty psychiatrických pacientov môžu na labilnejších divákov pôsobiť trochu desivo.
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 9

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.