Film: Ohnivé vozy / Chariots of Fire (1981)

Dráma / Športový / Historický
Veľká Britána, 1981, 123 min
Réžia: Hugh Hudson
Hudba: Vangelis
Hrajú: Nicholas Farrell, Nigel Havers, Ian Charleson, Ben Cross, Ian Holm, John Gielgud, Lindsay Anderson, Nigel Davenport, Cheryl Campbell, Alice Krige, Dennis Christopher, Brad Davis, Patrick Magee, Peter Egan, David Yelland, Yves Beneyton, Richard Griffiths, Peter Cellier, Peter Jones, Kenneth Branagh, Stephen Fry, Patrick Doyle;

Film je založený na skutočnej udalosti o britských bežcoch, súťažiacich na letných olympijských hrách v Paríži. Je to viac než len obyčajný športový film. Chariots of Fire analyzuje veľmi odlišné dôvody dvoch mužov, ktorí venovali veľkú časť svojho života trénovaniu na Olympijské hry. Obaja sa venovali behaniu, v časoch, keď šport ešte nebol taký komercializovaný ako dnes. Síce aj vtedy tu bola prítomná sláva a osobná satisfakcia za vynaložené úsilie, ale v skutočnosti to boli nepodstatné veci na rozdiel od tých, ktoré viedli niektorých k dosahovaniu vrcholných výkonov.

Dej filmu
Harold Abrahams je anglický Žid, ktorý sa cez svoju ctižiadostivosť prepracúva k vysokým atletickým výkonom. Popri ňom je tu uznávaný bežec Eric Liddell – zbožný škótsky misionár behajúci a dosahujúci víťazstvá, aby tak mohol oslavovať Boha.
V roku 1919 Abrahams nastupuje na Cambridge University. Pokúša sa uspieť v školských športových súťažiach a prepracovať sa až na profesionálnu úroveň. Liddell vidí v behaní cestu ako oslavovať Boha ešte pred svojim odchodom na misie do Číny.
Abrahams ťažko prijíma porážky od Liddella. Po čase stretáva Sama Mussabiniho, profesionálneho trénera, ktorý mu pomáha zlepšovať jeho kondíciu. Keď má záujem reprezentovať školu na vrcholových súťažiach, stretáva sa s odmietavým prístupom zástupcov univerzity, v čom hrá rolu aj jeho židovský pôvod.
Príbeh je prepletený viacerými životnými udalosťami jednotlivých aktérov, predchádzajúcimi vyvrcholeniu na olympijských hrách.
V závere filmu má Liddell zastupovať na olympiáde Anglicko v behu na 100 metrov, ktorý sa má bežať v nedeľu. To však považuje za porušenie Božieho prikázania o svätení siedmeho dňa. Tu sa ukazuje jeho vernosť Bohu a jeho zásadovosť. Niektorí sú pobúrení, iní prekvapení, píšu o tom noviny. Svojim postojom docieli až to, že ho preložia na iný závod na iný deň a to beh na 400 metrov, v ktorom zvíťazí a získa zlato. Po dosiahnutí tohto úspechu odchádza, aby sa stal misionárom v Číne.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita: Ľahko sa správajúca Abrahamsova priateľka, ktorá je zároveň oblečená v šatách s dosť veľkým výstrihom.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment