Film: Ohnivé vozy / Chariots of Fire (1981)

Film je založený na skutočnej udalosti o britských bežcoch, súťažiacich na letných olympijských hrách v Paríži. Chariots of Fire analyzuje veľmi odlišné pohnútky dvoch mužov, kde pre jedného bolo cieľom uspokojenie vlastnej ctižiadosti a druhý sledoval Božiu slávu.

Film_Ohnive_vozy_1981_Chariots

Dej filmu

Harold Abrahams je anglický Žid, ktorý sa cez svoju ctižiadostivosť prepracúva k vysokým atletickým výkonom. Popri ňom je tu uznávaný bežec Eric Liddell – zbožný škótsky misionár behajúci a dosahujúci víťazstvá, aby tak mohol oslavovať Boha.

Abrahams ťažko prijíma porážky od Liddella. Po čase stretáva Sama Mussabiniho, profesionálneho trénera, ktorý mu pomáha zlepšovať jeho kondíciu. Má záujem reprezentovať školu na vrcholových súťažiach, ale stretáva sa s odmietavým prístupom kvôli svojmu židovskému pôvodu.

Príbeh je prepletený viacerými životnými udalosťami oboch hlavných aktérov, ktoré predchádzajú nástupu v súťaži na olympijských hrách.

Vyvrcholením filmu je Liddellove zastupovanie Anglicka na olympiáde v behu na 100 metrov, ktorý sa má bežať v nedeľu. To však považuje Liddell za porušenie Božieho prikázania o svätení siedmeho dňa.

Tu sa ukazuje Liddellova vernosť Bohu a jeho zásadovosť. Niektorí sú pobúrení, iní prekvapení, píšu o tom noviny. Svojim postojom docieli až to, že ho preložia na iný závod, na iný deň a to beh na 400 metrov.

Dráma / Športový / Historický
Veľká Britána, 1981, 123 min
Réžia: Hugh Hudson;
Hudba: Vangelis;
Hrajú: Nicholas Farrell, Nigel Havers, Ian Charleson, Ben Cross, Ian Holm, John Gielgud, Lindsay Anderson, Nigel Davenport, Cheryl Campbell, Alice Krige, Dennis Christopher, Brad Davis, Patrick Magee, Peter Egan, David Yelland, Yves Beneyton, Richard Griffiths, Peter Cellier, Peter Jones, Kenneth Branagh, Stephen Fry, Patrick Doyle;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita: Ľahko sa správajúca Abrahamsova priateľka, ktorá je zároveň oblečená v šatách s dosť veľkým výstrihom.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.