Film: Dohodnuto / Arranged (2007)

Príbeh priateľstva medzi mladou učiteľkou z ortodoxnej židovskej rodiny a jej kolegyňou pochádzajúcou z moslimského prostredia. Film zachytáva veselé aj vážnejšie udalosti z ich pôsobenia na miestnej škole, ich súkromný život, niekedy tragikomický výber partnerov s pomocou ich rodín a konfrontácie so sekulárnym prostredím New Yorku.

arranged film 2007

Dej filmu

Rochel je pekná mladá židovka, ktorá si nachádza prácu v škole v čase, keď do školy prichádza aj moslimka Nasira. Prácu s deťmi majú obidve radi a popri nej sa navzájom spoznávajú napriek svojim odlišným vierovyznaniam. Postupne medzi nimi vzniká pekné priateľstvo.

Školu vedie feminizmom ovplyvnená riaditeľka. Tá chvíľami ťažko znáša inakosť svojich dvoch nových kolegýň, niekedy ju však zásadové postoje kolegýň privádzajú k zamysleniu.

Jadrom filmu je hľadanie ženíchov pre obe hlavné hrdinky filmu. V oboch prípadoch sú do hľadania toho správneho manžela zaangažované rodiny obidvoch mladých žien. Spočiatku sa to nie veľmi darí. Sú im totiž ponúkaní rôzni síce úspešní, ale rôzne uletení mladší alebo starší muži.

Vďaka ohľaduplnosti rodičov oboch dievčat sa situácia okolo hľadania ženíchov napriek počiatočnej zúfalosti vyvinie napokon celkom dobre.

Hlavné hrdinky dávajú najavo svoju spokojnosť s ich životom, ktorý až príliš často nie je v súlade s plytkosťou sekulárneho sveta. Nechýba im rozvaha, trpezlivosť a chápanie, že skutočné užívanie si života spočíva v skutočnou láskou naplnených vzťahoch, nie v známostiach na jednu noc a nočných pitkách.

Komédia / Dráma / Romantický
USA, 2007, 90 min
Réžia: Diane Crespo, Stefan C. Schaefer;
Hrajú: Zoe Lister Jones, Francis Benhamou, John Rothman, Daniel London, Ricky Smith, Peggy Gormley, Alison Becker, David Castro, Alysia Reiner, Larry Mills, Laith Nakli, Mimi Lieber;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Vytešovanie sa jednej učiteľky o objavení opaľovania “hore bez”. Asi 2x bozkávanie sa páru v pozadí zúčastňujúceho sa diskotéky. Flirtovanie mladého muža s Rochel na diskotéke. Dievčatá na diskotéke v šatách s odhalenými pleciami, bruchom.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Pár krát božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát pitie alkoholu alebo fajčenie v scéne s diskotékou.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Naznačenie zvažovania používania antikoncepcie. Jedna scéna, kde sa Rochel zúčastní na rituáli založenom na poverčivosti. Do niektorých vyjadrení zamontovaná politická korektnosť. Riaditeľka poznačená feminizmom s predsudkami voči náboženským tradíciam.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.