Film: O bohoch a luďoch / Des hommes et des dieux / Of Gods and Men (2010)

Dráma / Historický
Francúzsko, 2010, 120 min
Réžia: Xavier Beauvois
Hrajú: Lambert Wilson, Michael Lonsdale, Olivier Rabourdin, Sabrina Ouazani, Abdellah Moundy, Adel Bencherif, Jacques Herlin, Arben Bajraktaraj, Farid Larbi;

Film ocenený viacerými cenami, ktorý rozpráva skutočný príbeh o mníchoch, ktorí pôsobili v náročných podmienkach severnej Afriky, kde terorizovali krajinu ozborejené skupiny. Film ukazuje na jednej strane strach, ale aj odhodlanosť, odvahu, vernosť a obetavosť prameniace z dôvery v Boha.

Dej filmu
Mnísi pomáhajú miestnym obyvateľom nielen po materiálnej stránke, ale aj liečbou, radami, ochotou vypočuť a povzbudiť. Film zobrazuje ich bežný každodenný život, ich prácu, rozhovory, službu druhým a to všetko popretkávané pravidelnou modlitbou.
Okrem iných k nim do kláštora pár krát zavítajú aj samotní teroristi, keď potrebujú pomoc. Po viacerých násilných incidentoch majú rehoľníci strach o svoje životy a uvedomujú si, že je len otázkou času, kedy bude v stávke aj ich život. Všetci sa napokon, napriek ohrozeniu života rozhodnú neodísť domov do Francúzska, ale rozhodnú sa zostať s miestnymi obyvateľmi. Film vrcholí prepadom kláštora teroristami, jeho vyrabovaním a odvedením väčšiny rehoľníkov ako rukojemníkov. Záchrania sa len dvaja, ktorí sa ukryli. Za oslobodenie zajatých mníchov žiadajú ozbrojenci výkupné. Nakoniec boli všetci zadržiavaní 21. mája 1996 zavraždení.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Viac krát ukážka zabitých ľudí. Bitie robotníkov teroristami a podrezanie hrdla jednému chorvátskemu robotníkovi spojené so značne explicitnými zábermi.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pitie vína.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Film by mohol mať trochu rýchlejší dej. Veľa času je venovaného modlitbám rehoľníkov.
Vhodnosť pre deti od: 15

DVD k zakúpeniu