Film: O bohoch a luďoch / Des hommes et des dieux / Of Gods and Men (2010)

Skutočný príbeh o rehoľníkoch, ktorí pôsobili v náročných podmienkach severnej Afriky, kde čelili teroru ozbrojených skupín. Film vyzdvihujúci odhodlanosť, odvahu, vernosť a obetavosť prameniace z dôvery v Boha.

Film_O_bohoch_a_ludoch

Dej filmu

Miestni mnísi sú oporou obyvateľov z okolia nielen po materiálnej stránke. Pomáhajú svojou zručnosťou v oblasti liečenia a svojimi radami, ochotou vypočuť a povzbudením.

Film zobrazuje ich bežný každodenný život, ich prácu, rozhovory, službu druhým a to všetko popretkávané pravidelnou modlitbou.

Okrem iných k nim do kláštora pár krát zavítajú aj moslimskí militanti, keď potrebujú pomoc. Po viacerých násilných incidentoch majú rehoľníci strach o svoje životy a uvedomujú si, že je len otázkou času, kedy bude v stávke aj ich život.

Všetci, sa napriek ohrozeniu života, rozhodnú neodísť domov do Francúzska, ale zostávajú s miestnymi obyvateľmi.

Dráma / Historický
Francúzsko, 2010, 120 min
Réžia: Xavier Beauvois;
Hrajú: Lambert Wilson, Michael Lonsdale, Olivier Rabourdin, Sabrina Ouazani, Abdellah Moundy, Adel Bencherif, Jacques Herlin, Arben Bajraktaraj, Farid Larbi;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Viac krát ukážka zabitých ľudí. Bitie robotníkov teroristami a podrezanie hrdla jednému chorvátskemu robotníkovi spojené so značne explicitnými zábermi.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pitie vína.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Film by mohol mať trochu rýchlejší dej. Veľa času je venovaného modlitbám rehoľníkov.
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.