Film: Svätý Anton Paduánsky / Sant’Antonio di Padova (2002)

Film, ktorý sa dotkne divákovho srdca. Najskôr zdatný rytier, napokon mních hľadajúci pokoj duše v službe Bohu. Vzdelaný človek, nadšený kazateľ a bojovník nielen s nástrahami vtedajších čias, ale najmä bojovník so svojimi sklonmi k pýche, ctižiadostivosti a nízkym túžbam – Svätý Anton Paduánsky.

Film_Svaty_Anton_Paduansky_02

Dej filmu

Osobná tragédia privádza Fernanda, ktorý neskôr prijme rehoľné meno Anton, k prehodnoteniu svojho doterajšieho života.

Po dlhšom zvažovaní dospeje k rozhodnutiu konať pokánie a zasvätiť život Bohu v reholi Malých bratov svätého Františka z Assisi. Počiatočné rozhodnutie nebolo pre neho vôbec jednoduché, pretože vznešená a krásna Teresa, do ktorej bol zamilovaný, sa nehodlala zmieriť s tým, že Fernando bude rehoľníkom.

Zanedlho po vysvätení odchádza Anton s jedným z rehoľných bratov na dlhú púť. Tam skrz boj so svojou pýchou dozrieva v duchovne silnú osobnosť. Stretáva sa i s bratom Františkom z Assisi.

Okrem toho, že na svojich cestách konal Anton mnoho dobrého, od pomáhania chudobným až po zachraňovanie slabých pred útlakom, bol jeho život naplnený i rozličnými zázrakmi. Vďaka tomu bol vyhľadávaný davmi ľudí.

Dráma / Životopisný / Historický
Taliansko, 2002, 102 min
Hudba: Marco Frisina
Hrajú: Daniele Liotti, Vittoria Puccini, José Sancho, Luigi Maria Burruano, Manuela Velasco, Tacho González;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: 1x scéna s objímaním Antona a Teresy, ktorá je do neho zaľúbená. 1x scéna ženy v nočnej košeli s odhaleným ramenom. Muži obťažujúci ženu s dieťaťom, následne žena rozprávajúca ako ju vydierajú, aby sa predávala.
Násilie a brutalita: Šermiarsky súboj a následné vážne poranenie jedného z bojovníkov. 2x scéna so sebabičovaním sa. Pokus o otravu Antona a jeho bratov.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Katar kydajúci na Cirkev.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: 1x opis zabitia rehoľníkov odseknutím ich hláv.
Iné: 1x napľutie Antonovi do tváre. Rehoľník 1x rozprávajúci, že chcel spáchať samovraždu.
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.