Film: Amistad (1997)

Strhujúci príbeh analyzujúci význam charakterných osobností, ktoré pomohli navracať dôstojnosť zneužívaným obyvateľom afrického kontinentu redukovaným na obchodný artikel. Skvelý film poukazujúci na význam kresťanstva pre vyformovanie anti-otrokárskeho myslenia a hnutia.

Film_Amistad_1997_otroci

Dej filmu

Na lodi Amistad dochádza k vzbure. Tá je zavŕšená prebratím kontroly nad loďou čiernymi otrokmi. Pokračujú v plavbe a dúfajú, že sa im podarí nájsť cestu späť do Afriky. Zvolia však nesprávny smer a keď sa dostanú do Spojených štátov, sú uväznení ako otroci na úteku.

Začína súdny proces a istý právnik, presvedčený abolicionista, sa ujíma ich prípadu. Proces je zavŕšený ich víťazstvom, pretože indície jednoznačne ukazujú, že sa jedná o nelegálny obchod s otrokmi a nie o zlegálnený prevoz otrokov z Kuby.

Otrokárska loby však nespí a dosiahne, že celý prípad sa musí otvoriť nanovo pred Najvyšším súdom USA.

Príbehom sa prelínajú osudy afričana Cinque a jeho rodiny vrátane strastiplných okolností, ktorým čelili otroci v tom čase.

Dráma / Historický
USA, 1997, 152 min
Réžia: Steven Spielberg
Hrajú: Morgan Freeman, Nigel Hawthorne, Anthony Hopkins, Djimon Hounsou, Matthew McConaughey, David Paymer, Pete Postlethwaite, Stellan Skarsgård, Razaaq Adoti, Anna Paquin, Tomas Milian, Chiwetel Ejiofor, Paul Guilfoyle;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Černoška v krátkych šatách v jednej scéne.Viac krát šaty s odhalenými ramenami. Dve scény s mužmi s odhalenými genitáliami a viacero scén s mužmi s odhalenými hruďami. Krátky záber na Afričanky s odhalenými prsiami.

Násilie a brutalita: Pár brutálnejších scén pri vzbure otrokov na lodi, zvlášť v úvodnej scéne. 1x scéna s topením sa. Pricviknutie ruky do väzenských mreží. Nájdenie mŕtvoly muža vo väzení. Lov otrokov spojený s násilným bitím. V niekoľkých scénach zastrelenie človeka a iné úmrtia. Jedna scéna s bičovaním. Utopenie viacrých Afričanov v mori.

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):

Alkohol/Drogy/Fajčenie:

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:

Iné:Afričan rozprávajúci o privolávaní predkov.

Vhodnosť pre deti/mládež od:15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.