Film: Znásilnené / Pád nebes / Heavens Fall (2006)

Dráma z Alabamy nakrútená podľa skutočnej udalosti. Strhujúci príbeh plný zvratov a nových dôkazov v procese Scottsboro. Téma rasizmu neobchádzajúca ani súdne siene a jeden odvážny právnik odhodlaný čeliť dobovým predsudkom a ľudskej hlúposti.

Film_Znasilnene_Pad_nebes_2006

Dej filmu

Tragický príbeh partie deviatich černochov, ktorí sú v Alabame obvinení zo znásilnenia dvoch mladých bielych žien v nákladnom vlaku.

Deväť mladíkov je rýchlo postavených pred súd a sú odsúdení k poprave na elektrickom kresle.

Správa o hrozivom incidente a rozsudku sa rýchlo rozšíri a vyvolá silnú kontroverziu. V roku 1933 sa newyorský právnik Sam Leibowitz vydáva do segregovanej Alabamy, aby sa ujal obhajoby deviatich mladých mužov pri ďalšom súdnom procese.

Začína séria pojednávaní, ktorá nakoniec zmení životy všetkých zúčastnených a má vplyv na celú krajinu.

Dráma
USA, 2006, 101 min
Réžia: Terry Green
Hrajú: Timothy Hutton, David Strathairn, Leelee Sobieski, Anthony Mackie, Bill Sage, Azura Skye, James Tolkan, Bill Smitrovich, Maury Chaykin, B.J. Britt, Lew Temple, Ian Nelson, Artel Great, Ty Jones, Elijah Kelley, Pam Ruth;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:Počas súdneho procesu viac krát rozpytvávaná problematika znásilnenia, smilstva, kvapavky, sifilisu. Asi 1x scéna žien v šatách na ramienka.

Násilie a brutalita: Svedectvo o bičovaní zo strany jedného černocha. Scéna s bitkou medzi mužmi na idúcom vlaku.

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 1x nadávka “debil”. 1x vyslovenie “choď k čertu”. Nadávanie v jednej scéne právnikovi Leibowitzovi do židákov.

Alkohol/Drogy/Fajčenie:

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:

Iné: Pár krát ponižovanie černochov a žien.

Vhodnosť pre deti/mládež od: 18

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.