Film: Odvážne srdce Ireny Sendler / The Courageous Heart of Irena Sendler (2009)

Skutočný príbeh o odvážnej a láskavej žene, ktorá zachránila 2500 židovských detí pred smrťou v koncentračných táboroch. Film ukazuje, že okrem Oscara Schindlera, Johna Rabeho, Nicholasa Wintona alebo Waltra Suskinda, tu bola ďalšia osobnosť, ktorá prinášala svetlo do temnoty vojny.

Film_Statocne_srdce_Ireny_Sendler_2009_Movie

Dej filmu

Irena Sendler je sociálna pracovníčka vo Varšave. Počas Druhej svetovej vojny sú varšavskí židia umiestnení do gheta, kde má prístup aj Irena. So svojimi kolegyňami a s pomocou ďalších odvážnych ľudí sa rozhodne pomôcť zachraňovať židovské deti pred deportáciami do koncntračných táborov.

Dlhšiu dobu všetko prebieha relatívne hladko. Príde, ale zlom a Irena je spolu s mnohými ďalšími zatknutá a vypočúvaná. Má prezradiť svojich komplicov. Keď nikoho neudá, rozhodnú sa dostať informácie od nej mučením. musí znášať kruté nacistické zverstvá od mlátenia chodidiel až po zastrelenie priateľov priamo pred jej očami.

Hrozné utrpenie má potenciál Irenu zlomiť, ale to by znamenalo stratiť aj muža svojho srdca.

Dráma
USA, 2009, 95 min
Réžia: John Kent Harrison;
Hudba: Jan A.P. Kaczmarek;
Hrajú: Anna Paquin, Goran Visnjic, Marcia Gay Harden, Valda Bičkute, Michelle Dockery, Paul Freeman, Nathaniel Parker, Danuta Stenka, Iddo Goldberg, Maja Ostaszewska, Sofya Skya, Jerzy Nowak, Ruby Bentall, Rebecca Night, Andris Gross, Danny Webb;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: 1x bozkávanie sa zaľúbencov v skrini.

Násilie a brutalita: Teror zo strany nacistov, viac krát počuť streľbu, zastrelení ľudia ležiaci na zemi. 2x mučenie Ireny Sendler šľahaním po chodidlách až do krvi. Poprava niekoľkých žien zastrelením pri múre.

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 1x vyslovenie “pane na nebi”.

Alkohol/Drogy/Fajčenie:

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:

Iné:Urážanie a ponižovanie Židov.

Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.