Film: Sieť slobody / Red de libertad (2017)

Skutočný príbeh sestry Heleny Studlerovej, rehoľnej sestry, vincentky, odohrávajúci sa vo Francúzsku začiatkom druhej svetovej vojny. Film o vybudovaní siete slobody, vďaka ktorej bolo zachránených približne dvetisíc väzňov z koncentračných táborov.

Film_Sit_svobody_2017

Dej filmu

Sestra Helena sa stará o siroty a opustených v rádovej nemocnici v Metzi v oblasti Alsasko-Lotrinsko. Keď sestra zistí, že neďaleko nacisti zriadili koncentračný tábor, rozhodne sa so spolusestrami a priateľmi zajatcov postupne oslobodzovať.

Vďaka zapojeniu mnohých ľudí s rozličnými kontaktmi a vplyvom, darí sa sestre Helene postupne zachrániť prvých väzňov z táborov smrti.

Film ukazuje odvahu a odhodlanie jednotlivých aktérov, ktorí nasadzujú svoje životy a bezpečnosť seba a svojich blízkych. Robia možné i nemožné, aby z lásky k blížnym pomohli aspoň niektorým uniknúť pred utrpením a smrťou.

Medzi ľuďmi, ktorých sestra Helena Studlerová zachránila, bol aj malý Francois Mitterand, neskorší prezident Francúzska.

Nedostatkom filmu je viacero scén, ktoré pôsobia značne naivne až neuveriteľne. Napriek určitým chybičkám krásy je film peknou ukážkou obetavosti a lásky voči druhým.

Dráma

Španielsko, 2017, 120 min

Réžia: Pablo Moreno;

Hrajú: Javier Bódalo, Assumpta Serna, Denis Rafter, Ainhoa Aldanondo, Juan Lombardero, Gabriel Latorre, Luisa Gavasa, Emilio Linder, Giulia Charm;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota a intimita: Asi 2x bozkávanie sa manželov. Žena v nočnej košeli na ramienka.
Násilie a brutalita: 
Explózia míny. Pár krát streľba na ľudí a teror zo strany nacistov. Pár krát mučenie zo strany nacistov. 1x poprava človeka. Jeden nacistický pohlavár spácha pred koncom filmu samovraždu výstrelom do úst.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 
Alkohol/Drogy/Fajčenie: 
Uplácanie nacistov fľašami alkoholu.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: 
Vhodnosť pre deti od: 
15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.