Film: Faustína / Faustina: The Apostle of Divine Mercy (1994)

Film inšpirovaný denníkom rehoľnej sestry svätej Márie Faustíny Kowalskej. Hlavnou myšlienkou filmu je Božie milosrdenstvo, ktoré je ponúkané zadarmo všetkým – stačí ho len úprimne túžiť prijať. Vo filme je ukázaný pozitívny Faustínin postoj k životu prameniaci z vrelého vzťahu k Bohu.

Film_Faustina_1994

Dej filmu

Dej je rozprávaním sestry Félixy z kongregácie Božieho milosrdenstva, ktorá žila v blízkosti sestry Faustíny po celé roky, ako mala Faustína zjavenia. Pripomína, že sestre Faustíne veľmi krivdila a aj ubližovala a dnes to veľmi ľutuje. Až teraz si uvedomuje, že spolužitie so sestrou Faustínou bolo pre ňu darom.

Faustíne sa jedného večera zjavila sestra Viktorína, ktorá už bola rok po smrti. Chcela od Faustíny, aby sa za ňu modlila, za vyslobodenie jej duše z očistca.

Neskôr začína mať sestra Faustína videnia, pri ktorých sa stretáva a rozpráva s Ježišom. Chce od nej, aby namaľovala obraz. Keď o svojich zážitkoch rozpráva spolusestrám, tie ju považujú za chorú a stretáva sa s veľkým nepochopením. Neverí jej ani jej spovedník, ten jej hovorí, aby Ježiša maľovala vo svojom srdci. 

Faustínu preložia do domu vo Vilniuse a pošlú s ňou aj sestru Félixu. Faustína tu nachádza dobrého spovedníka, ktorý ju vypočuje a aj napriek mnohým pochybnostiam jej pomôže s namaľovaním obrazu. Z obrazu je ale Faustína sklamaná, lebo neodzrkadľuje skutočnú krásu Ježiša, ktorého vidí pri zjaveniach.

Faustína absolvuje psychiatrické vyšetrenie, ale nič patologické jej pri ňom nezistia. Začína mať vážnejšie zdravotné problémy a túži obetovať svoj život, ktorý prežíva tu na zemi za obrátenie hriešnikov, chce prijať utrpenia za hriechy hriešnikov a na výmenu chce dať všetky potechy jej srdca, prameniace z prebývania s Bohom. Po čase začína pociťovať, že Ježiš vyslyšal jej obetu – jej vnútro je naplnené nepokojom a trápením, ktoré pociťujú hriešnici. 

Dráma / Životopisný
Poľsko, 1994, 77 min
Réžia: Jerzy Lukaszewicz
Hrajú: Dorota Segda, Agnieszka Czekanska;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Zjavenie sa Faustíne zomrelej rehoľnej sestry.
Iné: Niektoré herecké scény pôsobia trochu pateticky, ale dá sa cez to preniesť.
Vhodnosť pre deti od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.