Film: Mŕtvy muž prichádza / Dead Man Walking (1995)

Silný a zároveň náročný príbeh vyvolávajúci množstvo otázok, založený na knihe rehoľnej sestry Helen Prejean – jej spomienky na duchovné sprevádzanie väzňa odsúdeného na smrť. Pred človekom sa odvíja sled principiálnych otázok a výziev.

Film_Mrtvy_muz_prichadza_1995

Dej filmu

Matthew Poncelet je uväznený pre podozrenie z vraždy a znásilnenia. Neskôr je odsúdený na trest smrti. Pred jeho popravou sa ho ujme sestra Helen, ktorá mu chce byť blízkou duchovnou osobou.

Cez Helen spoznáva Matthew skutočnú lásku človeka, ale aj lásku Boha. Pre svoje konanie sa sestra Helen často stretáva s pohŕdaním. Musí sa vyrovnať s nenávisťou a nepochopením rodín obetí.

Matthew popiera, že by bol zodpovedný za skutky, z ktorých je obvinený. Stále dúfa, že bude omilostený. Sestru Helen pravidelne klame a snaží sa ju využiť.

Pred smrťou u Matthewa nastáva obrat, priznáva sa k vražde a znásilneniu a ľutuje to čo urobil. Môže to znieť gýčovito, ale tento film gýčovitý nie je vôbec.

Krimi / Dráma / Psychologický
Veľká Británia / USA, 1995, 122 min
Réžia: Tim Robbins;
Hrajú: Susan Sarandon, Sean Penn, Robert Prosky, Raymond J. Barry, R. Lee Ermey, Celia Weston, Lois Smith, Scott Wilson, Roberta Maxwell, Margo Martindale, Barton Heyman, Larry Pine;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude ešte doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita: Znásilnenie, i keď scéna je relatívne diskrétna.
Násilie a brutalita: Matthevova poprava. Vražda.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Božekovanie a pod., vulgarizmy.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Vo filme sestra Helen nenabáda Matthewa k spovedi. Neviem síce ako to je v knihe sestry Helen, ale nechce sa mi veriť, že by rehoľná sestra „pozabudla“ na tento nenahraditeľný prostriedok získania Božích milostí.
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.