Film: Mŕtvy muž prichádza / Dead Man Walking (1995)

Krimi / Dráma / Psychologický
Veľká Británia / USA, 1995, 122 min
Réžia: Tim Robbins
Hrajú: Susan Sarandon, Sean Penn, Robert Prosky, Raymond J. Barry, R. Lee Ermey, Celia Weston, Lois Smith, Scott Wilson, Roberta Maxwell, Margo Martindale, Barton Heyman, Larry Pine, Kevin Cooney, Clancy Brown, Peter Sarsgaard, Jack Black, Jon Abrahams, Eva Amurri Martino, Lenore Banks;

Tento silný a zároveň náročný príbeh vyvolávajúci množstvo otázok je založený na knihe rehoľnej sestry Helen Prejean – jej spomienky na duchovné sprevádzanie väzňa odsúdeného na smrť. Film je vo viacerých aspektoch oslovujúci – pred človekom sa odvíja sled principiálnych otázok a výziev.

Dej filmu
Matthew Poncelet (Sean Penn) je uväznený pre podozrenie z vraždy a znásilnenia. Pred jeho popravou sa ho ujme sestra Helen (Susan Sarandon), ktorá mu chce byť blízkou duchovnou osobou. Cez ňu spoznáva skutočnú lásku človeka, ale aj lásku Boha. Pre svoje konanie sa sestra Helen často stretáva s pohŕdaním. Musí sa vyrovnať s nenávisťou a nepochopením rodín obetí.
Matthew popiera, že by bol zodpovedný za skutky, z ktorých je obvinený. Stále dúfa, že bude omilostený. Sestru Helen pravidelne klame a snaží sa ju využiť. Pred smrťou však u neho nastáva obrat, priznáva sa k vražde a znásilneniu a ľutuje to čo urobil. Môže to znieť gýčovito, ale tento film gýčovitý nie je vôbec.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude ešte doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita: Znásilnenie, i keď scéna je relatívne diskrétna.
Násilie a brutalita: Matthevova poprava. Vražda.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Božekovanie a pod., vulgarizmy.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Vo filme sestra Helen nenabáda Matthewa k spovedi. Neviem síce ako to je v knihe sestry Helen, ale nechce sa mi veriť, že by rehoľná sestra „pozabudla“ na tento nenahraditeľný prostriedok získania Božích milostí.
Vhodnosť pre deti od: 15

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment