Film: Divotvůrkyně / The Miracle Worker (1962)

Dráma / Životopisný
USA, 1962, 106 min
Réžia: Arthur Penn;
Hrajú: Anne Bancroft, Victor Jory, Inga Swenson, Andrew Prine, Kathleen Comegys, Patty Duke, Beah Richards;

Film o veľkej odhodlanosti, vytrvalosti a obetavosti konfrontovanej s bezzásadovosťou, vzdorovitosťou a apatiou. Skutočný príbeh o handikepovanej Hellen Kellerovej, ktorá po prekonaní meningitídy v detstve oslepla a ohluchla.

Dej filmu
Príbeh o malej Helen, ktorá je slepá a hluchá zároveň. Rodičia nezvládajú jej výchovu a vzdelávanie. Keď zveria Heleninu výchovu do rúk učiteľky Anny Sullivan, ktorej výchova a vzdelávanie sa opiera v prvom rade o poslušnosť a zásadovosť kombinovanú s láskavosťou, spočiatku sa im jej prístup zdá neprimeraný. Už po krátkom čase však vidia výsledky jej pôsobenia. Zlomovým okamihom je napokon incident pri vodnom čerpadle, kedy malej Helen začne dochádzať súvislosť medzi znakovou rečou, ktorú ju Anna učí a vecami v okolitom svete. Následne je hladná po učení sa nových pojmov vďaka ktorých poznaniu by sa vedela dorozumievať s ostatnými ľuďmi. Prekrásny a silný životný príbeh, umocnený fantastickým hereckým stvárnením.

 

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita: Fyzické súboje učiteľky Anny s mladou Helen.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Pár krát vyslovenie “preboha”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Niektoré trochu tvrdšie výchovné metódy učiteľky Anny.
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment