Film: Hmla v auguste / Fog in August / Mlha v srpnu (2016)

Dráma / Historický
Nemecko / Švajčiarsko, 2016, 126 min
Réžia: Kai Wessel;
Hrajú: Sebastian Koch, Ivo Pietzcker, Fritzi Haberlandt, Henriette Confurius, David Bennent, Karl Markovics, Thomas Schubert, Branko Samarovski, Jule Hermann, Patrick Heyn;

Nadčasový film hovoriaci o oportunizme a kolaborantsve rôzneho druhu pri páchaní zločinov na tých, ktorí sa nevedia brániť. Film sa venuje utopickej predstave ľudí o vytvorení krajšieho sveta, zabíjaním nepohodlných jedincov, tak ako tomu bolo v nacistickom Nemecku pri programe Eutanázia zameranom primárne na postihnutých jedincov.

Dej filmu
Príbeh začína tým ako sa polosirota s problémovým správaním menom Ernst Loss dostáva do psychiatrického sanatória. Ernst si časom začína uvedomovať, že deti v tomto zariadení nie sú liečené, ale zabíjané. Nachádza si v ústave niekoľko kamarátov. O niektorých postupne prichádza. Ernst sa rozhodne klásť aktívny odpor a začne sa pripravovať na útek z tohto zariadenia. Film ukazuje, že hodnotu má aj život postihnutých ľudí a že hrdinami sú vždy tí, ktorí sa dokážu postaviť na stranu tých, ktorí sa nedokážu brániť sami ako je tomu aj dnes v prípade problematiky potratového vraždenia nechcených.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita: Dávanie pacientom látok, ktoré ich zabíjajú. Bitka a škrtenie.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Nadávanie postihnutým do blbcov a idiotov.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Epileptický záchvat Tonyho.
Iné: Poverčivé čítanie z ruky. Rozhadzovanie jedla.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

DVD k zakúpeniu