Film: Naučte sa milovať / Apprendre à t’aimer / Becoming a Father (2020)

Film Naučte sa milovať je príbeh s významným posolstvom a edukatívnou hodnotou. Príbeh o premene egoistického indivídua na milujúceho otca rodiny vďaka dieťaťu s Downovým syndrómom. Príbeh kopírujúci skutočné radosti a boje nejednej rodiny, ktorej Boh požehná dieťa s postihnutím.

Film_Naucte_se_milovat_2020

Dej filmu

Cécile a Franck sa tešia na príchod prvého dieťatka. Krátko po pôrode zisťujú, že bábätko má Downov syndróm. Cécile prvotný šok rýchlo prekonáva a svoju dcérku sa snaží milovať celým srdcom. Franck sa nevie vyrovnať s tým, že sa im narodilo dieťa s postihnutím a hanbí sa za svoju dcérku.

Franck sa starostlivosti o dcéru vyhýba a nahovára si, že postačuje to, že pracuje a finančne zabezpečuje svoju rodinu. Cécile zanedlho pociťuje únavu z toho, že celá starostlivosť o ich dieťatko je na jej pleciach. Postupne sa začnú navzájom odcudzovať.

Atraktívnej Cécile začne nadbiehať fyzioterapeut, ku ktorému chodí s dcérou na cvičenia. Keď to Franck zistí začína si viac uvedomovať svoje zlyhania v rodinnom živote a prehodnocuje to ako sa doposiaľ správal. Cécile sa síce od fyzioterapeuta nechá raz nerozvážne dokonca pozvať na plavbu na člne vo dvojici, ale keď sa on snaží o niečo viac, Cécile sa rozhodne pre vernosť svojmu manželovi.

Keď sa Franck dohodne s Cécile, že zoberie na svoje plecia veľkú časť starostlivosti o ich dcérku, začína sa učiť milovať ju bezpodmienečnou láskou. Objavuje aké úžasné stvorenie je ich dcérka a učí sa nehanbiť sa za ňu. Začína chápať, že radostnému životu nebráni postihnutie, ale neláska.

Krásna myšlienka v závere: „Som rád, že sme to nevedeli.“ Má veľký presah, pretože deti, vrátane tých postihnutých, nemajú byť zabíjané, ale milované.

Dráma

Francúzsko, 2020, 90 min

Réžia: Stéphanie Pillonca;

Hudba: Martin Balsan;

Hrajú: Ary Abittan, Julie De Bona, Youssef Hajdi, Julie-Anne Roth, Annie Grégorio, Guillaume Duhesme, Yona Kervern, Marie Vincent, Mélanie Guth, Déborah Lukumuena;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota a intimita: Asi 2x láskajúci a bozkávajúci sa manželia. 1x bozk dvoch zaľúbených mladých s Downovým syndrómom. 1x objatie Cécile a 1x pokus o pobozkanie Cécile zo strany fyzioterapeuta. Viac krát žena v šortkách, kratšej sukni, v šatách s odhalenými ramenami alebo v obtiahnutých nohaviciach. Tancujúca žena s Downovým syndrómom v tielku bez podprsenky.
Násilie a brutalita: 
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 
Pár krát božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: 
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: 
Viac krát súboje v bojovom umení Judo, ktorého je Franck trénerom. Otec uvažujúci o žalobe na nemocnicu za nenavrhnutie rizikovej amniocentézy, ktorá by predcházala potratu. 1x návrh na rozchod manželov. Žena plánujúca pracovať v nedeľu. Cécile sa nechá pozvať na plavbu na člne len s fyzioterapeutom.
Vhodnosť pre deti od: 
15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.