Film: Willy Wonka a továreň na čokoládu / Willy Wonka & the Chocolate Factory (1971)

Film plný fantasy bizáru s množstvom myšlienok poukazujúcich na variácie ľudskej nevychovanosti a hlúposti prameniace z ľudského sebectva umocneného životom v blahobyte. Napriek staršiemu dátumu vydania, sa jedná o prepracovaný rodinný film s kúzelnou atmosférou. Vydarenejšie spracovanie ako neskorší remake.

Willy-Wonka-Chocolate-Factory-1971

Dej filmu

V meste stojí tajomná továreň na výrobu čokolády a sladkostí. Tie exportuje do celého sveta pod značkou Wonka.

Jedného dňa majiteľ menom Willy Wonka ukryje v čokoládach zlaté kupóny. Tie deti, ktoré ich nájdu, pozve na návštevu svojej továrne. Sľúbi im, že do konca života budú dostávať sladkosti zadarmo. Hlavný dôvod prečo Wonka deti do továrne pozýva je však ešte trochu zamotanejší.

V továrni deti objavujú fantastický svet, ktorý Wonka vybudoval. Deti spoznávajú špeciálne postupy a technológie, ktoré Wonka vymyslel na dosiahnutie unikátnej chute svojich cukroviniek.

Postupne sa v továrni stráca jedno dieťa za druhým. Primárnym dôvodom je neochota detí rešpektovať Wonka a pravidlá, ktoré v továrni a v slušnom svete platia.

Rodinný / Muzikál / Fantasy / Komédia

USA, 1971, 100 min

Réžia: Mel Stuart;

Hudba: Leslie Bricusse, Anthony Newley;

Hrajú: Gene Wilder, Jack Albertson, Peter Ostrum, Roy Kinnear, Julie Dawn Cole, Nora Denney, Denise Nickerson, Günter Meisner, Paris Themmen;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: 
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 
Asi 1x “pre Boha”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: 
Chlapec chce dať dedkovi peniaze na tabak.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: 
Viac krát drzé arogantné správanie detí voči dospelým.
Vhodnosť pre deti od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.